خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

چرا درجه یخچال سامسونگ تنظیم نمی شود؟

چرا درجه یخچال سامسونگ تنظیم نمی شود؟

گاهی اوقات ممکن است مشاهده کنید یخچال فریزر شما با مشکل نوسان درجه مواجه شده باشد. سوالات اصلی در این باره این است که علت تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ چیست؟ چرا بعد از اینکه دمای محفظه را روی عددی تنظیم می کنیم، دوباره به عددی دیگر برمی گردد؟ چطور مشکل نوسان درجه یخچال سامسونگ را حل کنیم؟

اگر این مشکل باعث نگرانی شما شده و به دنبال راه حل آن هستید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

این مورد را هم در نظر بگیرید که برای دریافت خدمات تعمیر حضوری می توانید با نمایندگی رسمی و مرکزی تعمیر یخچال سامسونگ در تهران تماس حاصل فرمایید.

یخچال فریزرهای سامسونگ به عنوان یکی از برترین و محبوب‌ترین برندهای این صنعت شناخته می‌شوند. این دستگاه‌ها با طراحی زیبا و کارایی بالا، توانسته‌اند همچنین به عنوان یکی از پیشروهای صنعت هوشمندی در زمینه یخچال‌ها شناخته شوند.

یکی از ویژگی‌های جذاب این یخچال فریزرها، فناوری هوشمندانه‌ی آنها است. با استفاده از سنسورهای پیشرفته، این دستگاه‌ها می‌توانند به صورت خودکار دما را تنظیم کنند و بهترین شرایط نگهداری را برای مواد غذایی فراهم کنند.

بخش فریزر این یخچال‌ها نیز با ظرفیت بزرگ و قابلیت های منحصر به فردی همچون فناوری فریز سریع و قابلیت تنظیم دمای مختلف، برای نگهداری بهتر و طولانی مدت مواد غذایی، بسیار مناسب است. همچنین، سیستم خنک‌کننده‌ی هوشمند آنها، باعث کاهش مصرف انرژی و حفظ تازگی مواد غذایی می‌شود.

علت نوسان دمای یخچال سامسونگ چیست؟

حالا بیایید تا بررسی کنیم علت نوسان دمای یخچال سامسونگ چیست و چه عواملی می توانند این مشکل را تشدید و یا برطرف کنند؟

مهم ترین عامل برای استفاده درست و بهینه از یخچال فریزرها، تنظیم دمای درست آن هاست.اما گاهی اوقات ممکن است مشاهده کنید که هرچقدر سعی دارید دما را تغییر داده و به حد درستی برسانید، دمای تنظیم شده ثابت نمی ماند و خود به خود بالا و پایین می رود. اهمیت موضوع آنجاست که اگر دمای یخچال فریزر درست تنظیم نشود، احتمال ایجاد قارچ و کپک، فساد مواد غذایی و بوی بد بسیار بالا رفته و این موارد از آن دسته اتفاقاتی است که اصلا نباید رخ دهد!

در این موقعیت قطعا اولین چیزی که به ذهن شما خطور می کند این است که منشا این مشکل کجاست و البته هزینه تعمیر آن چقدر می تواند باشد؟!

در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد این مشکل مهم و روش های رفع سریع آن صحبت کنیم.

نوسان درجه یخچال به دلیل خرابی برد

اولین دلیل نوسان درجه یخچال می تواند به دلیل خرابی برد یخچال فریزر سامسونگ باشد.

برد در دستگاه های الکتریکی، نقش مغز را ایفا می کند؛ به این معنی که تمام روند و کارکرد دستگاه را کنترل کرده و در صورت نیاز فرمان های خاصی می دهد تا قطعات مختلف متوقف شوند یا شروع به کار کنند. به این ترتیب عملکرد کلی دستگاه را بهینه می کند.

یکی از مهم ترین وظایف برد نیز تنظیم دمای محفظه داخلی یخچال یا فریزر است. حال تصور کنید به هر دلیلی این قطعه خراب شده و دیگر نتواند به طور صحیح کار کند. چه اتفاقی می افتد؟ مشکل عدم تنظیم درست درجه یخچال پیش می آید.

در چنین حالتی برای رفع مشکل باید برد دستگاه تعویض شود. توصیه می شود در این حالت برد را تعمیر نکنید. آن را تعویض کنید، زیرا عمر مفید این قطعه را افزایش می دهید. مورد بعدی اینکه برای تعویض برد یخچال سامسونگ حتما از یک اپراتور متخصص و مجرب کمک بگیرید.

نوسان درجه یخچال به دلیل خرابی برد

خرابی ترموستات

دومین دلیل که می توانیم آن را علتی برای تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ بیان کنیم، خرابی ترموستات خواهد بود.

همانطور که ممکن است شنیده باشید، ترموستات وظیفه تنظیم دمای یخچال را دارد. این قطعه از طریق کنترل کارکرد کمپرسور، دمای داخلی یخچال را به حدی که باید، می رساند. ترموستات با خاموش و روشن کردن موتور(کمپرسور) دمای محفظه را حفظ می کند. اگر این قطعه خراب باشد، قاعدتا دیگر نمی تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد. پس چه اتفاقی می افتد؟

درجه یخچال درست تنظیم نشده و مدام بالا و پایین می شود.

خرابی ترموستات

خرابی کمپرسور

کمپرسور در یخچال فریزر، مسئول چرخش گاز فشرده شده برای خنک کردن فضای داخلی یخچال است. خرابی کمپرسور می تواند عاملی باشد تا یخچال با مشکل نوسان درجه داخلی مواجه شده و مشکلاتی برای نگهداری مواد غذایی به وجود آید.

به طور کلی، خرابی کمپرسور می‌تواند منجر به مشکلات زیر شود:

  • عدم خنک شدن صحیح: کمپرسور خراب ممکن است نتواند گاز را به درستی فشرده کند و در نتیجه دمای داخلی یخچال به درستی تنظیم نشود. این ممکن است باعث افزایش دما در داخل یخچال شود و مواد غذایی را در معرض خطر فساد قرار دهد.
  • افزایش مصرف انرژی: کمپرسور خراب ممکن است بیشتر از حد نیاز برای خنک کردن فضای داخلی یخچال کار کند. این باعث افزایش مصرف انرژی و افزایش هزینه‌های برق می‌شود.
  • صداهای ناخوشایند: خرابی کمپرسور ممکن است باعث تولید صداهای ناخوشایند و بلند شود که می‌تواند مزاحمتی برای کاربران باشد.
  • کاهش عمر یخچال: اگر کمپرسور خراب باقی بماند و مورد تعمیر قرار نگیرد، ممکن است منجر به کاهش عمر یخچال شود و به طور کلی عملکرد آن را تحت تأثیر قرار دهد.

بنابراین در صورت خرابی کمپرسور سعی کنید هر چه سریعتر آن را برطرف کنید وگرنه هزینه های بیشتری روی دستتان می گذارد!

خرابی کمپرسور

معیوب بودن لاستیک دور درب

مورد بعدی که می خواهیم آن را بررسی کنیم و می تواند عاملی برای تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ باشد، معیوب بودن لاستیک دور درب است.

لاستیک دور درب یخچال برای این تعبیه شده است که از ورود رطوبت و هوای بیرون و همچنین خروج هوای داخلی یخچال جلوگیری کند. در صورتی که لاستیک درب به دلیل عمر زیاد یخچال، سایش بیش از حد، ضربه خوردن، بیرون آمدن از محل درست خود و … معیوب شده باشد، این تبادل هوایی بین داخل و خارج یخچال رخ داده و سبب عدم تنظیم درست دمای یخچال فریزر می شود.

سعی کنید به صورت دوره ای حتما این قطعه را بررسی کرده و در صورتی مشاهده هر مشکلی در آن، سریعا مشکل را برطرف کنید.

اشکال در سنسور دما

اشکال در سنسور دما نیز می تواند عاملی باشد برای نوسان درجه یخچال سامسونگ و عدم ثابت ماندن درجه تنظیم شده باشد.

سنسور دما در یخچال فریزر وظیفه دارد دمای داخل محفظه را اندازه گیری کرده و در صورتی که دمای داخلی با دمای تنظیم شده اختلاف داشته باشد، به برد سیگنال دهد. برد نیز این سیگنال را به صورت فرمان به کمپرسور انتقال داده و دما را به حالت تنظیم شده می رساند.

اگر سنسور دما ایراد داشته باشد، یخچال فریزر نمی تواند این روند را به درستی انجام دهد و دمای آن مدام تغییر می کند.

اشکال در سنسور دما

باز و بسته شدن زیاد درب یخچال

موردی که به آن کم اهمیت داده می شود، باز و بسته شدن زیاد درب یخچال است. این مورد علاوه بر اینکه ثابت نماندن دمای یخچال می شود، مشکلات دیگری نیز مانند یکسره کار کردن کمپرسور، ایجاد برفک، بالا رفتن دمای محفظه و … را برای یخچال به وجود می آورد.

سعی کنید در یخچال را زیاد باز و بسته نکنید و از بروز مشکلات دیگری که این مورد دلیل برای آنهاست، جلوگیری کنید.

نوسانات برق

نوسانات برق نیز دلیلی برای تنظیم نشدن درست و ثابت دمای یخچال فریزر است.

این عامل مانند مورد قبل جزو عوامل خارجی برای نوسان دمای یخچال فریزر سامسونگ است که شما می توانید آن ها را به راحتی کنترل کنید.

نوسانات برق ممکن است به دلیل خرابی محافظ یخچال باشد و یا اینکه سیستم برق خانه شما مشکل دارد.

در صورتی که نوسان برق ایجاد شود، برق به درستی به دستگاه نمی رسد و همین امر باعث می شود یخچال نتواند دما را به مقداری که تنظیم شده، برساند. در نتیجه کاربر با مشکل تنظیم درجه یخچال مواجه می شود.

برای رفع این مشکل حتما برق منزل یا محل کار خود را بررسی کنید. البته برای حفظ ایمنی این کار را به یک متخصص برق بسپارید تا خطری برای شما یا اطرافیانتان ایجاد نکند.

نوسانات برق

وجود برفک عاملی برای نوسان درجه یخچال

با اینکه یخچال های دارای سیستم نوفراست، برفک نمی زنند، اما برای مدل های دیگر ممکن است این مورد حائز اهمیت باشد. یعنی وجود برفک در فریزر می تواند عالی برای نوسان درجه یخچال باشد.

یخ(برفک) عایق حرارت است. شاید تصور کنید این مورد برای یخچال مفید است؛ اما برعکس! زمانی که دمای داخلی محفظه بالا رفته و دستگاه می خواهد دما را به حالت تنظیم شده برساند، برفک مانع رسیدن سرمای گاز به فریزر می شود. در نتیجه دما نمی تواند به حالت تنظیم شده برسد.

اگر یخچال شما دارای سیستم نوفراست نیست، به صورت دوره ای برفک ایجاد شده را از بین ببرید. برای این کار سعی کنید از اشیای نوک تیز و آسیب زننده استفاد نکنید.

عواقب تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ

بعد از اینکه دلایل اصلی نوسان دمای یخچال را خواندید، مورد مهمی که باید به آن توجه کنید، عواقب تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ است.

در زیر می توانید مواردی را مشاهده کنید که نوسان داشتن دمای داخلی یخچال عاملی برای ایجاد آنها می شود:

  • خراب شدن مواد غذایی: نوسان دما می‌تواند باعث خراب شدن و فساد مواد غذایی در یخچال شود. درجه حرارت بالا می‌تواند باعث رشد باکتری‌ها در مواد غذایی شده و درجه حرارت پایین می‌تواند باعث یخ زدن و فساد مواد غذایی شود.
  • افزایش مصرف انرژی: نوسان دما می‌تواند باعث افزایش مصرف انرژی توسط یخچال شود. هنگامی که دما بالا رفته و یخچال باید برای خنک کردن دوباره مواد غذایی تلاش کند، مصرف انرژی بیشتری نیاز است.
  • کاهش عمر مفید یخچال: نوسان دما می‌تواند باعث استفاده بیش از حد از سیستم خنک کننده یخچال شود. در نتیجه این عامل عمر مفید دستگاه را پایین می آورد.
  • از بین رفتن خواص مواد غذایی: نوسان دما می‌تواند باعث تغییر در خواص مواد غذایی شود. برخی مواد غذایی، مانند لبنیات، نیاز به دمای ثابت و پایدار دارند تا خواص و کیفیت آن‌ها حفظ شود. نوسان دما می‌تواند باعث تغییر در طعم، بافت و خواص مواد غذایی شود.
  • عواقب تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم در مورد مهم ترین و رایج ترین دلایل ایجاد مشکل تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ صحبت کنیم. بعضی از این دلایل مانند خرابی کمپرسور، خرابی ترموستات، خرابی سنسور تنظیم دما و موارد این چنینی جزو عوامل داخلی و مربوط به نقص فنی یخچال است که حتما یک متخصص باید آن ها را بررسی و رفع نماید.

اما مواردی مانند نوسان برق یا زیاد باز و بسته کردن درب یخچال از مشکلات خارجی است که شما می توانید آن ها را رفع نمایید.

در نهایت به دلیل عواقب بدی که تنظیم نشدن درست درجه یخچال سامسونگ دارد، بهتر است هر چه سریعتر این مشکل را برطرف کنید.

در صورت نیاز به راهنمایی می توانید با نمایندگی مجاز تعمیرات یخچال فریزر سامسونگ در تهران تماس بگیرید.

سوالات متداول

1. برای دریافت خدمات تعمیر تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ با چه شماره ای تماس بگیریم؟

شما می توانید با شماره تماس 22225007-021 نمایندگی رسمی تعمیرات یخچال فریزر سامسونگ در ارتباط باشید.

2. هزینه تعویض برد یخچال سامسونگ چقدر است؟

از آنجا که یخچال سامسونگ مدلهای مختلفی در بازار ارئه داده و همچنین به دلیل عدم ثبات اقتصادی، برای دانستن هزینه دقیق لطفا با این مجموعه تماس بگیرید.

3. آیا  تنظیم نشدن درجه یخچال باعث ایجاد برفک می شود؟

بله! به دلیل کار کردن بیشتر کمپرسور و فن های خنک کننده، احتمال ایجاد برفک در یخچال افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − شانزده =

ارور CE ماشین لباسشویی سامسونگ
ارور CE ماشین لباسشویی سامسونگ
رایج ترین علت های ارورSUDدر ماشین لباسشویی سامسونگ
ارور SUD در ماشین لباسشویی سامسونگ
ارور e7 لباسشویی سامسونگ
ارور e7 لباسشویی سامسونگ
معنی کلمات روی ماشین لباسشویی سامسونگ
معنی کلمات روی ماشین لباسشویی سامسونگ؛ راهنمای جامع
ارور AE لباسشویی سامسونگ
ارور AE لباسشویی سامسونگ؛ راهنمای جامع رفع مشکل
لباسشویی درب فضایی چیست؟
لباسشویی درب فضایی چیست؟
مقایسه-لباسشویی-‌سامسونگ-و-ال-جی--شاخص
لباسشویی سامسونگ یا ال جی؟ کدام یک را انتخاب کنیم؟
گرفتگی لوله ناودان یخچال
رفع مشکل گرفتگی ناودان یخچال؛ راهنمای گام به گام
آموزش تصویری ریست کردن چراغ فیلتر یخچال سامسونگ
چگونه چراغ فیلتر یخچال فریزر و ساید سامسونگ را خاموش کنیم؟
تعویض-و-تعمیر-برد-لباسشویی-سامسونگ-شاخص
تعمیر برد لباسشویی سامسونگ