Warning: Undefined array key "options" in /home/u763472934/domains/samsungrepairco.com/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
دلیل اصلی جلو نرفتن تایمر ماشین ظرفشویی چیست؟ + راه حل

 خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

علت جلو نرفتن تایمر ماشین ظرفشویی چیست؟

علت جلو نرفتن تایمر ماشین ظرفشویی چیست؟

اگر شما هم با مشکل جلو نرفتن تایمر ماشین ظرفشویی مواجه شده اید، این مقاله مخصوص شما نوشته شده است.

حتی اگر شما از باکیفیت ترین و بهترین مدل و برند ماشین ظرفشویی در بازار را تهیه کنید، باز هم ممکن است پس از مدتی دچار مشکلاتی شده و استفاده از آن را برای شما دشوار کند. جلو نرفتن تایمر و ثابت ماندن آن نیز یکی از این موارد به حساب می آید.

این مورد به  دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود و هر چه سریعتر باید توسط یک تعمیرکار مجرب در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی، بررسی و برطرف شود.(تمام مواردی که ذکر می شود، مربوط به دستگاه های مدل قدیمی تر است که با تایمر کار می کردند و به برد الکترونیکی مجهز نیستند)

با این مقاله از نمایندگی تعمیرات ظرفشویی سامسونگ همراه باشید تا در مورد علل مختلف ایجاد مشکل جلو نرفتن تایمر ماشین ظرفشویی به طور تخصصی صحبت کنیم.

چرا تایمر ماشین ظرفشویی ثابت می ماند؟

چرا تایمر ماشین ظرفشویی در روند شستشو جلو نمی رود؟ چرا زمان درج شده روی تایمر ظرفشویی ثابت مانده و تکان نمی خورد؟ مشکل از کجاست؟ چطور می توان مشکل ثابت ماندن تایمر دستگاه را برطرف کرد؟

همانطور که گفتیم، موارد متعددی می تواند این مشکل را ایجاد کند؛ مواردی مانند خرابی خود تایمر ماشین ظرفشویی، ایجاد اختلال در روند تخلیه، آبگیری، گرم شدن آب دستگاه و … که باعث می شوند روند شستشو جلو نرود و در نتیجه تایمر ثابت بماند.

در ادامه هر یک از این موارد را با راه حل رفع آن بررسی می کنیم.

چرا تایمر ماشین ظرفشویی ثابت می ماند؟

تاثیر خرابی تایمر ماشین ظرفشویی در جلو نرفتن و ثابت ماندن آن

ابتدا باید بدانیم تایمر ماشین ظرفشویی چیست و چگونه کار می کند؛ تایمر شامل چرخ دنده و پلاتین است. یک برنامه شستشو به طور معمول شامل 4 مرحله تخلیه، آبگیری، گرم شدن آب و پمپاژ آب است. زمانی که چرخ دنده با پلاتین برخورد کند، قطعه مربوط به انجام هر مرحله در مدار قرار می گیرد تا برنامه تکمیل شود.

زمانی که شما تایمر را روی یکی از برنامه های شستشو قرار می دهید، چرخ دنده های تایمر طبق زمانبندی مشخصی شروع به حرکت کرده و روی هر مرحله توقف می کنند تا قطعه مربوطه به آن مرحله در مدار قرار گرفته و روند شستشو را تکمیل کند.

اگر تایمر ماشین ظرفشویی خراب شود، مثلا چرخ دنده ها بشکنند یا از جای خود خارج شوند، یا اینکه قطعه پلاتین در محل خود نباشد، تایمر نمی تواند وظیفه خود را انجام دهد و جلو نمی رود.

علت های خرابی تایمر ماشین ظرفشویی عبارت اند از:

  • از آنجایی که جهت گردش درست تایمر، موافق عقربه های ساعت است، برای چرخاندن و تنظیم آن نیز باید به همان طرف بچرخد وگرنه چرخ دنده هایش می شکند.
  • تایمر ممکن است به دلیل استفاده طولانی مدت از دستگاه و گذشتن تایم زیادی از عمر آن خراب شود.

معیوب شدن قطعات مختلف روند شستشو چه تاثیری در جلو نرفتن تایمر ظرفشویی دارند؟

همانطور که در بخش قبل هم گفتیم، طرز کار تایمر به این صورت است که در بازه های زمانی مشخصی(طبق برنامه شستشوی انتخابی) میچرخد و هنگام نیاز به شروع یکی از قطعات در شستشو، می ایستد.(برای اطلاعات بیشتر از طرز کار تایمر، بهتر است بخش قبل را یک بار دیگر مطالعه بفرمایید)

حالا تصور کنید هر یک از این قطعات به هر دلیلی خراب یا معیوب شده باشند. طبیعتا چرخ دنده تایمر در آن مرحله ثابت می ماند تا قطعه مربوطه کار خود را انجام دهد. اما قطعه خراب است و نمی تواند کار کند.

قطعاتی که ممکن است خراب شوند و باعث جلو نرفتن تایمر شوند، عبارت اند از:

  • مرحله اول شستشو، آبگیری است. یعنی تایمر، شیر برقی را در مدار قرار داده تا مخزن پر آب شود. در این مرحله هیدروستات مقدار آب ورودی به مخزن را اندازه گیری کرده و در صورت کافی بودن، دستور توقف شیر برقی را می دهد. پس اولین مورد برای جلو نرفتن و ثابت ماندن تایمر، خرابی شیر برقی و یا هیدروستات است.
  • مرحله دوم روند شستشو، گرم شدن آب است. این مرحله توسط 2 قطعه به نام المنت و ترموستات انجام می شود. تایمر، المنت را در زمان مشخص در مدار قرار می دهد و المنت دمای آب را به مقدار تعیین شده می رساند؛ ترموستات دما را اندازه گیری کرده و اگر به دمای تعیین شده رسیده باشد، دستور قطعی المنت را صادر می کند. پس دومین دلیل جلو نرفتن تایمر، می تواند خرابی المنت و ترموستات ماشین ظرفشویی است.
  • سومین مرحله شستشو در ماشین ظرفشویی، پمپاژ و پاشیدن آب(آبی که مواد شوینده در آن حل شده است) روی ظروف موجود در ماشین ظرفشویی است. پس دو قطعه در این مرحله احتمال خرابی دارد که در نهایت باعث می شود تایمر متوقف شود. خرابی موتور ماشین ظرفشویی و یا بازوهای آبپاش.
  • مرحله آخر هم تخلیه است. تایمر، پمپ تخلیه را در مدار قرار داده تا آب موجود در مخزن خالی شود. کثیف بودن فیلتر، خرابی پمپ تخلیه و انسداد لوله های خروجی آب دستگاه، می تواند شستشو را در این مرحله متوقف کرده و در نتیجه تایمر جلو نرود.

بیشتر بخوانید: علت خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی سامسونگ

معیوب شدن قطعات مختلف روند شستشو چه تاثیری در جلو نرفتن تایمر ظرفشویی دارند؟

موارد دیگری که می تواند باعث جلو نرفتن تایمر ماشین ظرفشویی شود

مواردی که در بالا ذکر شد، جزو موارد رایجی بود که باعث جلو نرفتن تایمر می شد. در این قسمت می توانید دلایل دیگری که باعث ایجاد این اتفاق می شود، ببینید. این موارد عبارت اند از:

  • خرابی میکروسوئیچ درب: اگر میکروسوئیچ درب به هر دلیل خراب باشد، درب ماشین ظرفشویی بسته نمی شود و یا اگر هم بسته شود، دستور شروع کار از طرف میکروسوئیچ به تایمر داده نمی شود. در نتیجه چرخش تایمر متوقف خواهد شد.
  • خرابی شناور: شناور که مانع از پر شدن بیش از حد ماشین ظرفشویی از آب می شود، در صورت خرابی دستور کافی بودن حجم آب در مخزن و ادامه روند شستشو را نمی دهد و تایمر ثابت می ماند.
  • خرابی خازن: مورد سوم در این لیست، خرابی خازنی است که باعث انجام صحیح عملکرد تایمر ماشین ظرفشویی می شود.

موارد دیگری که می تواند باعث جلو نرفتن تایمر ماشین ظرفشویی شود

جمع بندی

موارد متعددی می تواند باعث جلو نرفتن تایمر ماشین ظرفشویی و ثابت ماندن آن شوند. درواقع به دلیل اینکه طرز کار تایمر به این صورت است که با اتمام کار هر قطعه و تکمیل کامل هر یک از 4 مرحله شستشو، به چرخش ادامه می دهد، پس هر یک از قطعات داخلی ماشین ظرفشویی به هر دلیلی خراب شده باشند، امکان جلو نرفتن تایمر وجود دارد.

توصیه ما به شما این است برای بررسی و رفع سریع این مشکل حتما با یک نمایندگی مجاز تماس بگیرید. اگر برای ماشین ظرفشویی برند سامسونگ ما در خانه یا محل کارتان این مورد پیش آمده است، با نمایندگی رسمی تعمیرات ظرفشویی سامسونگ تماس بگیرید.

سوالات متداول

متوقف شدن فرایند شستشو در ماشین های ظرفشویی دارای برد الکترونیکی(بدون تایمر)، چه نشانه دارد؟

در این حالت ارور یا کد خطا بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود. بسته به مدل و برند دستگاه، این ارور می تواند متفاوت باشد.

آیا کار نکردن کنترل ماشین ظرفشویی می تواند به جلو نرفتن تایمر مرتبط باشد؟

بله! خراب شدن تایمر و کار نکردن کنترل الکترونیکی می‌تواند باعث از کار افتادن برنامه تایمر ظرفشویی شود؛ زیرا تایمر و کنترل الکترونیکی در ماشین ظرفشویی دستورات شروع و پایان کار را به پمپ، موتور و شیر برقی آب می‌دهد.

هزینه تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی چقدر است؟

برای اطلاع دقیق از قیمت و هزینه تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی بهتر است با نمایندگی تعمیر ظرفشویی سامسونگ در تهران با شماره 22225007-021 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

ارور-d13-ماشین-ظرفشویی-سامسونگ--شاخص
ارور d13 ماشین ظرفشویی سامسونگ
هیدرواستات ماشین لباسشویی چیست؟ و چه وظایفی دارد؟
هیدرواستات ماشین لباسشویی چیست؟ و چه وظایفی دارد؟
ارور-E-8-لباسشویی-سامسونگ-شاخص
ارور E8 لباسشویی سامسونگ
ارور-LE-یا-ارور-E9-لباسشویی-سامسونگ-شاخص
ارور LE یا ارور E9 لباسشویی سامسونگ
ارور CE ماشین لباسشویی سامسونگ
ارور CE ماشین لباسشویی سامسونگ
رایج ترین علت های ارورSUDدر ماشین لباسشویی سامسونگ
ارور SUD در ماشین لباسشویی سامسونگ
ارور e7 لباسشویی سامسونگ
ارور e7 لباسشویی سامسونگ
معنی کلمات روی ماشین لباسشویی سامسونگ
معنی کلمات روی ماشین لباسشویی سامسونگ؛ راهنمای جامع
ارور AE لباسشویی سامسونگ
ارور AE لباسشویی سامسونگ؛ راهنمای جامع رفع مشکل
لباسشویی درب فضایی چیست؟
لباسشویی درب فضایی چیست؟