خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

علت سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی سامسونگ

علت سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی چیست؟

تصور کنید که به طور ناگهانی متوجه می‌شوید ماشین ظرفشویی شما بر روی ظروف لک و سفیدک باقی گذاشته است و شما الان با نگرانی به دنبال کشف علت سفیدک زدن ظروف پس از شستشو در ماشین ظرفشویی هستید. نگران نباشید! چون در این مقاله از نمایندگی مجاز تعمیرات ظرفشویی سامسونگ ما قصد داریم در مورد دلایل سفیدک زدن ظروف در ظرفشویی با شما صحبت کنیم. ابتدا ببینیم معنی سفیدک زدن چیست؟

سفیدک ماشین ظرفشویی یعنی چه؟

سفیدک روی ظروف عبارت است از بقایای ناشی از رسوبات معدنی که معمولاً در آب‌های سخت وجود دارند و زمانی که خشک می‌شوند، رنگ سفید ناخوشایندی را به همراه دارند. سفیدک‌ها غیر بهداشتی نیستند و لکه هم ایجاد نمی‌کنند.

سفیدک زدن ظروف در ظرفشویی چرا ایجاد می‌شود؟

1. وجود آب سخت

آب سخت به آبی گفته می‌شود که دارای مواد معدنی محلول زیادی است که عمدتاً از جنس کلسیم و منیزیم هستند. معمولاً آب‌های لوله کشی از سختی زیادی برخوردارند که البته در برخی از شهرها بیشتر از شهرهای دیگر است. به همین دلیل کیفیت شستشوی ماشین‌های ظرفشویی را نیز تحت تأثیر قرار داده‌اند. سختی آب بستگی به آب‌های زیرزمینی منطقه دارد که معمولاً از بستر آهکی و گچی عبور می‌کنند اما مضر نیستند.

اگر سفیدک زدن ظروف شما در ماشین لباسشویی سامسونگ به دلیل سختی آب باشد، می‌توانید با کمی اسید خوراکی مثل آبلیمو یا سرکه آنها را از بین ببرید و اگر وسواس زیادی روی این موضوع دارید، می‌توانید از یک سیستم نرم کنندۀ آب در خانه استفاده کنید.

وجود آب سخت

2. بقایای مواد شوینده

یکی دیگر از دلایل سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی، باقی ماندن مواد شوینده بر روی ظروف است. از سال ۲۰۱۱ ترکیبات فسفر از فرمول مواد شوینده ماشین ظرفشویی حذف شد. فسفر یکی از عوامل تمیز کننده و حذف کننده سفیدک از روی ظروف بود که بدین ترتیب با حذف آن شاهد ظهور بیش از پیش سفیدک بر روی ظروف هستیم.

به عنوان یکی از بهترین مواد برای جایگزین کردن مواد شستشو دهنده در ماشین‌های ظرفشویی، می‌توانید از قرص ویژه ظرفشویی استفاده کنید که عملکرد بهتری نسبت به پودر دارد. اما از سوی دیگر این قرص‌ها از قیمت زیادی برخوردارند و در اینجا رفع لکه و سفیدک ظروف می‌تواند هزینه‌بر باشد.

بقایای مواد شوینده

3. گرم نبودن آب

همان طور که می‌دانید، گرما مهم‌ترین کاتالیزور در فرایندهای شستشو به حساب می‌آید. اگر دمای آب ماشین ظرفشویی سامسونگ شما پایین باشد، در حل کردن مادۀ شستشو دهنده و شستشوی درست ظروف موفق عمل نمی‌کند و در نتیجه شاهد نشستن سفیدک بر روی ظروف خواهید بود. اگر آب ماشین ظرفشویی سامسونگ به اندازه کافی داغ نباشد، چرخه شستشوی نهایی ظروف شما ناقص انجام می‌شود.

برای برطرف کردن این موضوع بهتر است که دمای ماشین ظرفشویی سامسونگ خود را در بازه توصیه شده از سوی تولید کننده یعنی ۱۲۰ تا ۱۵۰ درجه فارنهایت تنظیم کنید. ماشین‌های ظرفشویی سامسونگ دارای ترموستات هستند و آب را تا دمای مورد نظر گرم می‌کنند.

گرم نبودن آب

4. شستشوی ناقص ظروف

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد لکه‌های سفید رنگ بر روی ظروف در ماشین ظرفشویی می‌شود، عدم تنظیم برنامه صحیح شستشو و کافی نبودن زمان شستشو است. اگر مواد شوینده کافی نباشند و یا مخزن دستگاه خالی باشد، باز هم سفیدک‌ها را بر روی ظروف خواهید دید. پس دست به کار شوید و یک آزمایش تجربی انجام دهید. یعنی دوباره مخزن مواد شستشو را پر کنید، زمان آبکشی را افزایش دهید و ظرف‌های خروجی را بررسی کنید.

شستشوی ناقص ظروف

5. تمام شدن نمک ویژه ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل سفیدک زدن ظروف در ظرفشویی، می‌تواند تمام شدن نمک آن باشد. معمولاً در ماشین‌های ظرفشویی، نمک به بهبود عملکرد دستگاه و افزایش راندمان شستشو کمک می‌کند. هر چند آب شهر از سختی بالایی برخوردار است، اما نمک به کاهش رسوبات و پایین آوردن این سختی کمک می‌کند.

از این گذشته نمک به پیشگیری از آسیب دیدن ظروف حساس، جلوگیری از سفید شدن ظروف و تمیزی بیشتر آنها نیز کمک می‌کند. بنابراین اگر چراغ نمک دستگاه روشن شده باشد، زمان اضافه کردن نمک است.
توجه داشته باشید که نمکی که در ماشین ظرفشویی سامسونگ می‌ریزید، حتماً باید از نمک‌های استاندارد باشد.

مقالات مرتبط: علت بوی بد ماشین ظرفشویی

تمام شدن نمک ویژه ماشین ظرفشویی

6. تمام شدن مایع جلادهنده

کاهش یا تمام شدن مایع جلا دهنده یکی دیگر از عوامل سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی است. مایع جلا دهنده ساختار آب را می‌شکند و جریان آب را روان می‌کند و کمک زیادی به تمیزی ظروف می‌کند. توجه داشته باشید که هم نمک ظرفشویی و هم مایع جلادهنده باعث کاهش سختی آب شهر می‌شود. از این گذشته، باعث ایجاد درخشندگی و بالا رفتن سرعت خشک شدن ظروف نیز می‌شود.

تمام شدن مایع جلادهنده

چگونگی حذف سفیدک‌ها از روی ظروف

تا به اینجا با دلایل سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی سامسونگ آشنا شدید. حالا می‌خواهیم چند روش کاربردی و ساده برای برطرف کردن سفیدک ظروف ماشین ظرفشویی سامسونگ را به شما آموزش دهیم:

1) با سرکه سفید ظروف را تمیز کنید

برای این منظور دو فنجان سرکه سفید را در یک کاسه بریزید و آن را در داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید. اگر ماشین ظرفشویی شما بزرگ است، مقدار سرکۀ بیشتری اضافه کنید و پیش از قرار دادن سرکه بر روی قفسه پایینی ماشین ظرفشویی را خالی کنید.

سپس درب ماشین ظرفشویی را ببندید و یک چرخه نرمال را اجرا کنید. توصیه نمی‌کنیم که برای این منظور به سراغ سیکل‌های شستشوی دما بالا بروید.

زمانی که چرخه شستشو اجرا می‌شود، آب از بازوی اسپری بالا می‌رود و سرکه به تدریج به داخل وان ماشین ظرفشویی ریخته می‌شود. حال محلول سرکه در سراسر ماشین ظرفشویی اسپری می‌شود و جرم‌های کلسیمی دستگاه را برطرف می‌کند.

پس از پایان چرخه شستشو درب دستگاه را باز کنید تا بوی سرکه از آن خارج شود و در صورت امکان اجازه دهید ماشین ظرفشویی سامسونگ شما یک شب کامل باز بماند تا هوای آن عوض شود.

اگر مشاهده کردید که مشکل همچنان به قوت خود باقی است، ماشین ظرفشویی را باز هم با سرکه تمیز کنید. البته استفاده مکرر از سرکه را توصیه نمی‌کنیم؛ چون استفاده بیش از حد از سرکه – که یک اسید قوی است – به دستگاه آسیب می‌رساند. لذا برای مراحل بعدی از مخلوط سرکه با مواد شوینده استفاده کنید.

2) استفاده از پاک کننده‌های ویژه ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از راهکارهای مقابله با سفیدک زدن ظروف در ظرفشویی، استفاده از پاک کننده‌های ویژه ماشین ظرفشویی است که بر پایه کربنات کلسیم هستند. معمولاً تولید کنندگان ماشین‌های ظرفشویی از یک محصول پاک کننده اکسیژن‌دار یا اسید سیتریک استفاده می‌کنند.

سخن پایانی

یکی از معضلات پیش پا افتاده در ماشین‌های ظرفشویی، سفیدک زدن ظروف پس از پایان فرآیند ظرفشویی می‌باشد. در این مقاله شما را با تمامی عواملی که می‌توانند باعث ایجادسفیدک زدن ظروف در ظرفشویی شوند، آشنا کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

علت نشتی آب در لباسشویی سامسونگ چیست؟
علت نشتی آب در لباسشویی سامسونگ چیست؟
علت-تخلیه-نشدن-آب-لباسشویی-سامسونگ-چیست-شاخص
علت تخلیه نشدن آب لباسشویی سامسونگ
شارژ گاز یخچال سامسونگ
شارژ گاز یخچال سامسونگ
7 علت یخ نزدن فریزر سامسونگ
7 علت یخ نزدن فریزر سامسونگ
دلایل اصلی یکسره کار کردن یخچال و اتومات نکردن آن
علت یکسره کار کردن یخچال و اتومات نکردن آن
عیب یابی مشکلات یخچال سامسونگ
عیب یابی مشکلات یخچال سامسونگ
تعمیر-برد-مایکروفر-سامسونگ--شاخص
تعمیر برد مایکروفر سامسونگ
تنظیم بهترین درجه کولر گازی در تابستان و زمستان
تنظیم بهترین درجه کولر گازی در تابستان و زمستان
ریست کردن لباسشویی سامسونگ با دکمه ریست و بدون دکمه ریست
نحوه ی ریست کردن لباسشویی سامسونگ
دلایل بسته نشدن درب یخچال سامسونگ چیست؟
دلایل بسته نشدن درب یخچال سامسونگ چیست؟