خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

علت لک و کدر شدن، خش و سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی سامسونگ

علت لک و کدر شدن، خش و سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی سامسونگ

فرض کنید پس از اتمام روند شست و شو با ماشین ظرفشویی، ظرف ها را از درون ماشین بیرون آورده اید و مشاهده می کنید که بر روی ظرف ها لکی وجود دارد یا مثلا بر روی آنها خش افتاده است. ممکن است تا به الان این موقعیت را تجربه کرده باشید و هنگام کار با ظرفشویی یکسری مشکلاتی برای ظرف هایتان پیش آمده باشد که قطعا شما را ناراحت و عصبانی خواهد کرد. تا انتهای مقاله همراه نمایندگی مجاز تعمیرات ظرفشویی سامسونگ باشید تا ابتدا با انواع شوینده های ماشین ظرفشویی آشنا شوید، سپس درباره ی علت لکه دارشدن ظروف در ماشین ظرفشویی صحبت خواهیم کرد تا بتوانید با دریافت اطلاعات کافی از بروز این مشکلات جلوگیری کنید.

به چه دلیلی ظروف داخل ظرفشویی لکه دار می شوند؟

همانطور که بیان کردیم مایع جلادهنده از لکه دار شدن ظروف جلوگیری می کند اما اگر از این مایع استفاده نکردید و ظروف لکه دار شد، علت اصلی ممکن است استفاده نکردن از مایع جلادهنده نباشد. علت اصلی بروز این مشکل می تواند موارد دیگری باشد که در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد:

 1. وجود املاح معدنی در آب
 2. تنظیم اندازه نمک ظرفشویی
 3. تنظیم درجه حرارت آب
 4. چیدن نا درست ظروف
 5. گرفتگی سوراخ بازو ها
 6. خرابی شیر ورودی
 7. اختلال در سیستم پمپ دستگاه

به چه دلیلی ظروف داخل ظرفشویی لکه دار می شوند؟

نحوه رفع لکه دار شدن ظروف

راه های پیشگیری از لک شدن ظروف:

 1. قرص ها و پودر هایی که از آنها استفاده می کنید دارای نمک هستند اما ممکن است به خوبی خود نمک مخصوص ظرفشویی، رزین را تمیز نکنند. از همین رو حواستان را خوب جمع کنید تا همیشه مخزن نمک ماشین ظرفشویی از نمک گرانول پر باشد. مهم نیست نمکی که خریداری کرده اید ارزان است یا گران مهم این است که خالص باشد.
 2. درجه مایع جلادهنده را بهتر است بر روی یک بگذارید. شما باید با توجه به میزان کثیف بودن ظرف هایتان، از مایع جلادهنده استفاده کنید. اگر میزان این مایع کم باشد ظروف لکه دار خواهد شد.
 3. در صورتی که از شوینده های تاریخ گذشته استفاده نمایید، پس از خروج ظرف ها از ماشین ظرفشویی شاهد لکه هایی بر روی آنها خواهید بود.
 4. ممکن است گاهی اوقات به هر دلیلی درب مخزن نمک محکم و کامل بسته نشود. یکی دیگر از علت هایی که باعث می شود تا ظروف لکه دار شوند، نشت آب نمک از مخزن نمک به محفظه ی شست و شو می باشد. از همین رو همیشه مطمئن شوید که درب مخزن نمک در ظرفشویی کیپ شده باشد.

به چه علتی بر روی ظروف خش می افتد؟

اگر ظروف شما لکه دار شود می توانید با کمی سرکه آن را از بین ببرید اما اگر بر روی ظروف هایتان خش بیفتد متاسفانه نمی توانید آن را از بین ببرید که این موضوع بسیار ناراحت کننده است. خط افتادن ظروف معمولا به خاطر شوینده ها یعنی نمک، قرص و پودر ظرفشویی نیست. ماشین ظرفشویی دارای یک دستگاه سخت گیر است که موظف است سختی آب را تا حد استانداردی کاهش دهد. ترکیب آب نرم با مواد شوینده به طور طبیعی باعث افتادن خط و خطوط ظروف می شوند. ماشین ظرفشویی پس از نرم کردن آب، حدود 15 درصد آب سخت را با آن مخلوط می کند، این گونه ظروف شما آسیب نمی بینند.

به چه علتی بر روی ظروف خش می افتد؟

روش های جلوگیری از خش افتادن ظروف

هر دستگاه ماشین ظرفشویی یک قطعه سختی گیر دارد که به وسیله آن سختی آب را کنترل میکند که روی ظروف خط و خطوطی نیوفتد. آب در اثر مخلوط شدن با مواد شوینده و املاح شخت میشود. برای جلوگیری از این اتفاق قطعه ای که روی خود دستگاه است آن را کنترل میکند، البته واد شوینده جدید دارای سختیگیر آب هستند و آب را نرم میکنند.

راه هایی که شما میتوانید از افتادن این اتفاق پیشگیری کنید:

 • چربی ظروف را نگیرید.
 • شوینده متناسب با چربی ها بریزید.
 • دمای آب را روی گرم ببگذارید.

سفیدک زدن و کدر شدن ظروف

سفیدک زدن ظرف های شما در ماشین ظرفشویی به خاطر املاح آب منطقه ی شما است. در صورتی که میزان املاح آب منطقه ی شما زیاد است باید درجه ی مایع جلادهنده را بر روی 4 یا 5 تنظیم کنید. اگر با رعایت این موضوع هنوز هم ظروف شما سفیدک می زند، فیلتر کف ماشین را دائما تمیز نمایید. آخرین مشکلی که می خواهیم امروز در این مقاله درباره ی آن توضیح دهیم، کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی می باشد. در ادامه توضیح می دهیم که به چه علتی ظرف های شما کدر می شوند:

 1. کثیف بودن فیلتر تخلیه
 2. کم ریختن پودر
 3. زیاد ریختن پودر
 4. خرابی کنترل برد
 5. اختلال در ترموسات
 6. خرابی جاپودری
 7. معیوب شدن بازو های آب پاش

سفیدک زدن و کدر شدن ظروف

راه های پیشگیری کدر شدن و سفیدک زدن ظروف

در اداه به شما راه های جلوگیری از کدر شدن ظروف را آموزش داده ایم:

 1. همانطور که بیان کردیم اگر میزان کثیفی ظروف یا میزان املاح آب منطقه ی شما زیاد است باید درجه ی مایع جلادهنده را بر روی 4 یا 5 تنظیم نمایید تا ظروف لکه دار نشوند و سفیدک نزنند. اما اگر مقدار کثیفی ظرف هایتان و میزان املاح آب منطقه ی شما کم است، باید درجه ی جلادهنده را بر روی 1 یا 2 بگذارید. ورود بیش از حد مایع جلادهنده به ظرفشویی باعث کدر شدن ظرف ها می شود.
 2. در صورتی که آب پاش های ظرفشویی بیش از حد جرم گرفته باشند، ظرف ها کدر خواهند شد. از همین رو هر چند وقت یکبار آب پاش ها را باز نمایید و آن ها را تمیز کنید. همچنین اگر فیلتر کف و صافی آن مسدود شده باشند ظرف ها کدر می شوند. در نتیجه به رسوب زدایی و جرم گیری ماشین ظرفشویی بپردازید.
 3. باید مطمئن شوید که ظرفشویی دارای مشکل تخلیه ی آب نباشد.

راه های پیشگیری کدر شدن و سفیدک زدن ظروف

بررسی شوینده های ماشین ظرفشویی

قرص، مایع جلادهنده، نمک و پودر ماشین ظرفشویی همه جزء شوینده هایی هستند که شما قادر به استفاده از آنها برای شست و شو ظروف با ظرفشویی هستید. هر کدام یک از این شوینده ها وظیفه و عملکرد خاصی دارد که اگر به طور کامل درباره ی آنها بدانید، می توانید ظرف های تمیز و براقی را از ماشین خود تحویل بگیرید. از همین رو قصد داریم در ادامه بیشتر درباره ی این شوینده ها صحبت کنیم:

 1. اگر قصد استفاده از قرص یا پودر ظرفشویی را دارید، باید ابتدا محفظه ی مربوط به جا قرصی یا پودر ظرفشویی را باز کنید و در نهایت یک عدد قرص یا 20 گرم پودر را در آن محفظه بریزید.
 2. در ماشین ظرفشویی ها آلارم مخصوص نمک با علامت اختصاری S نشان داده می شود. در کف ظرفشویی سمت چپ یک جا نمکی وجود دارد که اگر آلارم نمک روشن بود باید درب این محفظه را باز کنید و نمک مخصوص را در آن بریزید. قطعه ای به نام رزین در ماشین ظرفشویی ها وجود دارد که موظف است سختی آب را برای شست و شوی ظروف بگیرد. نمک ظرفشویی در 5 دقیقه آخر روند شست و شو، رزین را تمیز می کند تا آماده ی شست و شوی دیگری شود.
 3. کار مایع جلادهنده این است که در 5 دقیقه ی آخر روند شست و شو، ظروف را با کمک بخار آب براق کند. این مایع با کاهش کشش سطحی آب و سر دادن آب از روی ظروف، از لکه دار شدن ظروف جلوگیری می کند.

بررسی شوینده های ماشین ظرفشویی

سخن آخر

اکنون به طور کامل علت لک و کدر شدن، خش و سفیدک زدن ظروف در ظرفشویی را می دانید از همین رو می توانید با رعایت نکات و اصولی که بیان کردیم از بروز این گونه مشکلات جلوگیری کنید. امیدواریم با خواندن این مقاله  با خیال راحت ظرف هایتان را بشویید.

در صورتی که با خواندن این مقاله پاسخ سوال خود را پیدا نکردید از طریق فرم زیر با نمایندگی سامسونگ در ارتباط باشید تا توسط کارشناسان ما راهنمایی شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 5 =

ارور CE ماشین لباسشویی سامسونگ
ارور CE ماشین لباسشویی سامسونگ
رایج ترین علت های ارورSUDدر ماشین لباسشویی سامسونگ
ارور SUD در ماشین لباسشویی سامسونگ
ارور e7 لباسشویی سامسونگ
ارور e7 لباسشویی سامسونگ
معنی کلمات روی ماشین لباسشویی سامسونگ
معنی کلمات روی ماشین لباسشویی سامسونگ؛ راهنمای جامع
ارور AE لباسشویی سامسونگ
ارور AE لباسشویی سامسونگ؛ راهنمای جامع رفع مشکل
لباسشویی درب فضایی چیست؟
لباسشویی درب فضایی چیست؟
مقایسه-لباسشویی-‌سامسونگ-و-ال-جی--شاخص
لباسشویی سامسونگ یا ال جی؟ کدام یک را انتخاب کنیم؟
گرفتگی لوله ناودان یخچال
رفع مشکل گرفتگی ناودان یخچال؛ راهنمای گام به گام
آموزش تصویری ریست کردن چراغ فیلتر یخچال سامسونگ
چگونه چراغ فیلتر یخچال فریزر و ساید سامسونگ را خاموش کنیم؟
تعویض-و-تعمیر-برد-لباسشویی-سامسونگ-شاخص
تعمیر برد لباسشویی سامسونگ