آموزش تعویض روغن موتور یخچال
آموزش تعویض روغن موتور یخچال
ژوئن 13, 2022
علت بوق زدن یخچال سامسونگ
علت بوق زدن یخچال سامسونگ
ژوئن 18, 2022
نمایش همه

کمپرسور یا موتور یخچال چیست و نحوه کارکرد آن

کمپرسور یا موتور یخچال چیست و نحوه کارکرد آن

موتور یخچال و روش کار دستگاه

برخلاف تصور عموم افراد، یخچال‌ها غذاها را مستقیما سرد نمی‌کنند، بلکه در اصل هوای گرم محیط را به خود جذب می‌کنند و باعث می‌شوند که هوای سرد باقیمانده در یک درجه دمای مشخص در محیط نگهداری شود. به همین دلیل خنک شدن مواد غذایی به دلیل فرآیند تبرید اتفاق می‌افتد. در روند اجرای فرآیند تبرید، این کمپرسورها هستند که نقش عملیاتی، سازنده و پایه‌ای دارند. در این مقاله قصد داریم انواع کمپرسورهای یخچال را مورد بحث و بررسی قرار دهیم، اما قبل از آن باید درک کنیم که کار کمپرسور دقیقا چیست؟

علت خرابی کمپرسور

کمپرسور ها مهم ترین وظیفه ای که دارند گردش و فشرده کردن گاز در درون لوله های اواپراتور را بر عهده دارن که در کندانسور خنک و تبدیل به مایع میشود. البته از این مورد غافل نشوید که 80 درصد خرابی بخاطر تموم شدن طول عمر خود قطعه است. و همیشه باعث خرابی کمپرسور یخچال شما یک عامل ندارد و امکان اینکه مشکل از خود دستگاه باشه هست.

به عنوان مثال طول عمر استاندارد دستگاه کمپرسور 15 سال است و پس از ان قطعات شروع به فرسوده شدن و خرابی میوند.

قطعات تشکیل دهنده کمپرسور

کمپرسور یا موتور یخچال یک قطعه تولید شده از مجموعه قطعات مکانیکی است. که مهم ترین قطعات آن میلینگ، سوپاپ و پیستون است. میلنک به واسطه موتور آسنکرون داخل محفظه موتور یخچال قرار دارد و با دوران خود پیستون ها را مجبور به حرکت تلمبه ای میکند و با باز و بسته شدن سوپاپ ها، گاز وارد لوله های سلندر میشود و به گردش در می آیند. مجددا گاز از لوله های کمپرسور مکیده میشود و با سرعت بیشتری وارد لوله ها میشود در پایان این روند ادامه دارد و گاز باعث سرما سازی مستمر در یخچال میشود.

کمپرسور چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

 کمپرسور در اصل قلب و موتور یخچال است و از طرفی مانند یک پمپ کار می‌کند تا مبرد را از طریق سیستم تبرید به حرکت در بیاورد. در یخچال‌ها سیستم‌های مجهز به سنسور دما تعبیه شده است. زمانی که دمای یخچال از نقطه مورد نیاز و تنظیمات لازم عبور کرده و افزایش پیدا کند، کمپرسور شروع به کار می‌کند. هیچ یخچالی به صورت مکرر در یک دمای خاص ثابت نمی‌ماند و همین امر باعث بالا رفتن دمای یخچال می‌شود.

برای مثال زمانی را تصور کنید که شما برای برداشتن یک خوراکی درب یخچال را برای مدت چند ثانیه باز می‌کنید یا زمان‌هایی که یک ظرف غذا جلوی بسته شدن درب یخچال را می‌گیرد. در این موقعیت‌ها کمپرسور با کمک اواپراتور، گاز مبرد سرد را به‌ شکل مایع جذب می‌کند. کمپرسور در مرحله بعد گاز یخچال را فشرده می‌سازد که با انجام این فشرده سازی، دمای آن بالا می‌رود.

مطالب مرتبط:  تعمیر یخچال سامسونگ غرب تهران

کمپرسور، این گاز فشرده شده را از طریق لوله‌هایی که در قسمت پشت یا پایین یخچال قرار دارند، به بیرون می‌کشد. با پخش گرما در هوای اطراف، از طریق سیستم سیم‌پیچی‌ها یا لوله‌ها، گاز به دلیل تحت فشار بودن هنگام خنک شدن به مایع تبدیل و سپس این گاز مایع طی مراحلی در سیم‌پیچی‌های فریزر بخار می‌شود. این روند فشرده سازی و تبخیر تا زمانی که دمای یخچال به نقطه مطلوب برسد، ادامه خواهد داشت.

انواع کمپرسور یخچال

کمپرسورها به طور کلی در دو دسته کمپرسورهای معمولی و کمپرسورهای اینورتر تقسیم‌بندی می‌شوند. کمپرسورهای معمولی همان موتورهای سیاه رنگی هستند که در یخچال‌های ساده یا یخچال فریزرهای با قیمت مناسب‌تر یافت می‌شوند. مدل‌های اینورتر گران‌قیمت‌تر هستند و در یخچال‌های ساید بای ساید و لوکس‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کمپرسورها هم سروصدای کمتری دارند و هم میزان مصرف برق پایین‌تری خواهند داشت؛ اما کمپرسورها بسته به عملکرد و نوع شرکت سازنده خود انواع گوناگونی دارند که در ادامه به شرح سه مورد از کاربردی‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

1. کمپرسور پیستونی

 

در این نمونه کمپرسور، برای انجام عملیات فشرده سازی گاز، از یک سری حرکات رفت و برگشتی به وسیله پیستون کمک گرفته می‌شود. یکی از نکات منفی که باعث می‌شود کمپرسور پیستونی در صدر برترین‌ها قرار نگیرد، ایجاد سروصدای بالای آن به نظر می‌رسد. کمپرسورها یا موتورهای پیستونی تا ۱۰۰ اسب بخار ظرفیت خواهند داشت.

2. کمپرسور دورانی

 کمپرسورهای دورانی که با نام موتورهای روتاری هم شناخته می‌شوند، دارای تیغه‌هایی هستند که با به گردش درآوردن کامل و در حالت ۳۶۰ درجه باعث فشرده کردن گاز می‌شوند. این نوع کمپرسور نسبت به نمونه پیستونی صدای کمتری دارد و اگرچه حرارت این نوع کمپرسور نسبت به موتور پیستونی کمتر است، اما در مقابل سرمای کمتری نیز خواهد داشت؛ بنابراین می‌توان گفت اگر در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید، می‌توانید از کمپرسورهای دورانی استفاده کنید. این در حالی است که موتورهای پیستونی برای نقاط گرم کشور کاربرد بیشتری دارند.

3. کمپرسور مارپیچی

 کمپرسورهای مارپیچی بر اساس قطعات مختلفی به شکل متحرک و ثابت عمل می‌کنند. آن‌ها راندمان بالایی دارند و عملیات فشرده سازی را بدون نشتی به پیش می‌برند. از بهترین برندهای کمپرسور موجود در بازار می‌توان به موتور یخچال دورین، دانفوس، چینتامانی، آرمان، سامسونگ، ال‌جی و پاناسونیک اشاره کرد.

کمپرسور از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

کمپرسور یخچال مجموعه‌ای مکانیکی شامل میلنگ، پیستون و سوپاپ‌ها می باشد. میلنگ که به وسیله موتور آسنکرون داخل محفظه کمپرسور دستگاه قرار دارد، با چرخش خود باعث می شود پیستون مثل تلمبه‌ای عمل نماید و با باز و بسته شدن سوپاپ‌ها، گاز موجود در سیلندر و لوله‌ها به گردش درآید، گاز مکررا از لوله برگشت مکیده می‌شود و با فشاری به لوله رفت وارد می شود؛ پس گاز سرما ساز به صورت متناوب در حال حرکت بوده و کار سرما سازی بر عهده آن می‌شود.

کمپرسور از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

می‌توان گفت کمپرسور‌هایی با نوع خطی و اسکرال و روتوری دیگر میلنگ وجود ندارد. روانکاوی و خنک کردن بخش مکانیکی و الکتریکی به وسیله مقداری مشخص روغن که درون پوسته وجود دارد، انجام می‌شود؛ برای خنکی در کندانسور و کمپرسور در فریزر‌های بزرگ از فن استفاده می‌شود.

هزینه سرویس موتور یخچال

هزینه سرویس موتور یخچال

در بحث سرویس یخچال خیلی از تعمیرکاران پس از عیب‌یابی موتور یخچال متوجه می‌شوند که دلیل خرابی یخچال خرابی در این قطعه می‌باشد، با توجه به میزان ایراد کمپرسور که می‌توان آن را تعمیر یا تعویض نمود، احتمال این وجود دارد که کمپرسور نیم ‌سوز یا دچار افت فشار شده باشد؛ بسته به همین مورد امکان دارد دارای هزینه‌های متفاوتی باشند، البته این هزینه‌ها باید جوری باشند که خلاف قوانین آن اتحادیه نباشند. این نکته را به خاطر داشته باشید که این پارامتر‌ها هر کدام هزینه متفاوتی دارند، در ادامه به معرفی برخی از این پارامتر‌ها می‌پردازیم.

  • هزینه رفع سروصدای اضافه‌ی موتور یخچال
  • هزینه تعویض کمپرسور
  • تنظیم کردن فشار موتور
  • هزینه‌ای که برای ایاب و ذهاب پرداخت می‌شود.
  • و …

مطالب مرتبط: علت بوی بد یخچال

نحوه تمیز کردن کمپرسورها

 همان‌طور که گفتیم، کمپرسور بخش بسیار مهمی از یخچال به حساب می‌آید که برای حفظ کارایی خود نیاز به تمیز بودن دارد؛ زیرا یک موتور کثیف می‌تواند دمای داخل یخچال را تحت تاثیر قرار دهد. ساده‌ترین راه برای حفظ کارایی یخچال تمیز کردن سیم‌پیچی‌های پشت دستگاه است. برای پاکسازی کمپرسور در اولین مرحله باید آن را از برق بکشید و برای راحتی کار از دیوار دور کنید تا فضای کافی برای کار فراهم شود. از یک پارچه و صابون مرطوب استفاده کنید و سپس به سیم‌پیچی‌ها بکشید تا آن‌ها را از گرد و غبار و چربی پاکسازی کنید. در صورت نیاز از یک فرچه یا برس کمک بگیرید.

 این کار را باید با احتیاط انجام دهید و هیچ‌وقت اجازه ندهید قطرات آب به قسمت‌های دیگر یخچال نفوذ پیدا کنند؛ زیرا ممکن است باعث معیوب شدن آن قسمت‌ها شود. در مواقعی که گرد و غبار زیاد است، می‌توانید قبل از گردگیری با پارچه، از مکش جاروبرقی برای پاکسازی کمک بگیرید. در مرحله آخر اجازه دهید تا کمپرسور و سیم‌پیچی‌ها خشک شده، سپس یخچال را به برق بزنید. باید متذکر شد که حداقل هر ۶ ماه یکبار این فرایند را تکرار کنید تا مشکلی پیش نیاید.

نتیجه گیری

در این مقاله درباره کمپرسور(موتور یخچال) صحبت کردیم و نحوه کارکرد آن را برای شما توضیح دادیم. معمولا سرویس یخچال نیازمند هزینه زیادی می‌باشد و وسیله‌ای است که در زندگی روزمره شما نقش بسزایی دارد. همچنین می‌توانید جهت مطالعه در مورد این مطلب به بخش نمایندگی مجاز تعمیر سامسونگ ما مراجعه فرمایید.

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x