خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

چرا دکمه های ماشین ظرفشویی سامسونگ، روشن نمی شود؟

چرا دکمه های ماشین ظرفشویی سامسونگ، روشن نمی شود؟

ماشین ظرفشویی سامسونگ، برای کنترل و راه اندازی، تعدادی دکمه روی درب خود دارد. این دکمه ها برای انتخاب نوع برنامه و خاموش و روشن شدن دستگاه استفاده می شوند؛ اما در برخی از مواقع یک یا چند دکمه روی ماشین ظرفشویی کار نمی کند. علت روشن نشدن دکمه های ماشین ظرفشویی چیست ؟ چگونه این مشکل را بر طرف کنیم؟

ما در این مقاله، قصد داریم علت کار نکردن دکمه ها و روشن نشدن ظرفشویی سامسونگ را برای شما بیان کنیم. روشن نشدن ظرفشویی سامسونگ، مشکل بسیار کلافه کننده ایست؛ چرا که باعث کثیف ماندن بسیاری از ظرف ها خواهد شد؛ در نتیجه هرچه زود تر به عیب یابی ظرفشویی اقدام کنید، اگر عیب یابی برای شما کار مشکلی بود با نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی سامسونگ تماس بگیرید.

علت های روشن نشدن ماشین ظرفشویی سامسونگ

از مهمترین علل روشن نشدن ماشین ظرفشویی سامسونگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. معیوب بودن سلکتور ظرفشویی
  2. ایراد در  قفل درب و سوئیچ آن
  3. خراب بودن رله استارت موتور ظرفشویی
  4. خرابی تایمر یا کنترل الکترونیکی ظرفشویی
  5. معیوب بودن فیوز حرارتی
  6. ایراد در موتور محرک ماشین ظرفشویی

در ادامه هر کدام از علت های روشن نشدن ماشین ظرفشویی سامسونگ را بررسی می کنیم.

علت های روشن نشدن ماشین ظرفشویی سامسونگ

معیوب بودن سلکتور ظرفشویی

در تمام مدل های ماشین ظرفشویی، قسمتی به نام سلکتور وجود دارد که وظیفه آن تعیین حالت های متفاوت برای چرخه شستشو می باشد. اگر سلکتور ظرفشویی یا همان سوئیچ انتخابی، دچار مشکل شود و دکمه های آن به طور کامل بیرون نیاید، این موضوع باعث روشن نشدن ظرفشویی خواهد شد. برای عیب یابی سلکتور می توانید از یک مولتی متر استفاده کنید. این قطعه معمولا روی کنترل پنل قرار گرفته و برای عیب یابی آن کافی است صفحه داخلی درب را باز کنید.

بیشتر بخوانید: تخلیه نکردن آب ظرفشویی سامسونگ

ایراد در  قفل درب و سوئیچ آن

روشن نشدن ظرفشویی می تواند از درست بسته نشدن درب آن باشد. قفل درب، وظیفه بسته نگه داشتن درب ظرفشویی، در طول شستشو را بر عهده دارد، تا از چکه کردن آب از داخل ماشین ظرفشویی جلوگیری کند. سوئیچ قفل نیز برای تامین برق لازم در پنل کنترل ماشین ظرفشویی تعبیه شده است. اگر درب و سوئیچ قفل به درستی کار نکند، باعث می شود برق به پنل کنترل ظرفشویی نرسد و ماشین ظرفشویی روشن نشود. با بررسی قفل درب و سوئیچ آن می توانید مشکل روشن نشدن ظرفشویی را حل کنید.

خراب بودن رله استارت موتور ظرفشویی

استفاده از رله استارت، در برخی از مدل های ظرفشویی سامسونگ دیده می شود که بر روی موتور پمپ اصلی آن قرار داده شده است. وظیفه رله، تامین جریان برق لازم برای سیم پیچ استارت موتور می باشد؛ اما اگر ماشین ظرفشویی شما روشن نمی شود به احتمال زیاد رله استارت آن آسیب دیده است. با استفاده از مولتی متر می توانید سالم بودن و نبودن رله استارت را بررسی کنید.

خرابی تایمر یا کنترل الکترونیکی ظرفشویی

خرابی تایمر یا کنترل الکترونیکی ظرفشویی

پس از بررسی موارد گفته شده، اگر باز هم ماشین ظرفشویی روشن نشد باید تایمر آن را بررسی کنید. هنگامی که شستشو ظروف تمام می شود آبی که در کف ظرفشویی باقی مانده به وسیله پمپ، تخلیه می شود. اگر پمپ هنگام تخلیه، هیچ صدایی از خود نداشت باید بدانید که تایمر یا کنترل الکتریکی ظرفشویی خراب شده است. این تایمر وظیفه کنترل برق موتور پمپ، شیر ورودی آب و مدار هیتر را بر عهده دارد.

در مدل هایی که دارای کنترل الکتریکی هستند، برد اصلی، وظیفه انجام عملکرد های دستگاه را برعهده دارد. محل قرارگیری آن در پشت پنل کنترل در بالای درب می باشد. برای بررسی تایمر یا کنترل الکتریکی لازم است دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی سامسونگ را مطالعه کنید و به وسیله یک مولتی متر، از سالم بودن آن مطمئن شوید. اگر علت روشن نشدن ظرفشویی سامسونگ خراب بودن تایمر آن بود، برای تعمیر آن باید از افراد متخصص کمک بخواهید؛ چرا که تعمیر ماشین ظرفشویی، لازمه تجربه و دانش در این زمینه می باشد.

معیوب بودن فیوز حرارتی

یکی از علت های روشن نشدن ماشین ظرفشویی سامسونگ، معیوب بودن و سوختن فیوز حرارتی دستگاه می باشد. این فیوز حرارتی در برخی از مدل های ظرفشویی سامسونگ تعبیه شده است که وظیفه آن محافظت از برد اصلی ظرفشویی می باشد. این فیوز متشکل از دو سیم است که به دستگاه متصل می شود؛ اگر این فیوز معیوب شود برق لازم را برای برد کنترلی فراهم نمی کند و باعث روشن نشدن ظرفشویی سامسونگ خواهد شد. برای بررسی فیوز حرارتی بهتر است از یک مولتی متر استفاده کنید.

ایراد در موتور محرک ماشین ظرفشویی

معیوب بودن موتور محرک نیز باعث روشن نشدن ظرفشویی سامسونگ می شود. برق دستگاه توسط تایمر تامین می گردد، اگر دستگاه شما همچنان روشن نشود ایراد از موتور محرک دستگاه است. با استفاده از مولتی متر می توانید سیم پیچ های موتور را بررسی کنید و در صورت خراب شدن با نمایندگی تعمیرات ظرفشویی سامسونگ تماس بگیرید.

علت کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی

همانطور که گفتیم کار نکردن برخی از دکمه های ماشین ظرفشویی مشکل کلافه کننده ای بوده که ممکن است برای شما نیز پیش بیاید. علت کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی به شرح زیر است:

معیوب بودن کنترل پنل ماشین طرفشویی

اگر صفحه نمایش دستگاه شما سالم باشد و فقط دکمه های آن کار نکند به احتمال زیاد کنترل پنل ظرفشویی دچار مشکل شده است و نیاز به تعویض دارد.

خراب بودن تاچ پد ماشین ظرفشویی

قبل از هر اقدامی مطمئن شوید که صفحه نمایشگر سالم باشد. سپس امتحان کنید، که همه دکمه ها کار می کند. اگر بعضی از دکمه ها کار نکرد به احتمال زیاد تاچ پد ظرفشویی شما خراب شده است و نیاز به تعویض دارد.

علت کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی

مشکل در صفحه کنترل اصلی دستگاه

صفحه کنترل اصلی یا همان برد یکی از مهمترین قطعات در ماشین ظرفشویی به حساب می آید که تمام عملکرد های ماشین ظرفشویی برعهده آن ست. اگر مشکلی در برد اصلی به وجود بیاید ولتاژ مورد نیاز را به صفحه کلید لمسی نمی رساند و باعث کار نکردن آن می شود. با بررسی تمام موارد اگر از معیوب بودن برد اصلی اطمینان حاصل کردید آن را تعویض کنید.

ما در این مقاله تمام علت های روشن نشدن ظرفشویی سامسونگ و دلایل کار نکردن دکمه های آن را بررسی کردیم. اگر پس از مطالعه باز هم نتوانستید مشکل را حل کنید با نمایندگی تعمیرات لوازم خانه سامسونگ با شماره ۲۲۲۲۵۰۰۷-۰۲۱ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − ده =

ارور CE ماشین لباسشویی سامسونگ
ارور CE ماشین لباسشویی سامسونگ
رایج ترین علت های ارورSUDدر ماشین لباسشویی سامسونگ
ارور SUD در ماشین لباسشویی سامسونگ
ارور e7 لباسشویی سامسونگ
ارور e7 لباسشویی سامسونگ
معنی کلمات روی ماشین لباسشویی سامسونگ
معنی کلمات روی ماشین لباسشویی سامسونگ؛ راهنمای جامع
ارور AE لباسشویی سامسونگ
ارور AE لباسشویی سامسونگ؛ راهنمای جامع رفع مشکل
لباسشویی درب فضایی چیست؟
لباسشویی درب فضایی چیست؟
مقایسه-لباسشویی-‌سامسونگ-و-ال-جی--شاخص
لباسشویی سامسونگ یا ال جی؟ کدام یک را انتخاب کنیم؟
گرفتگی لوله ناودان یخچال
رفع مشکل گرفتگی ناودان یخچال؛ راهنمای گام به گام
آموزش تصویری ریست کردن چراغ فیلتر یخچال سامسونگ
چگونه چراغ فیلتر یخچال فریزر و ساید سامسونگ را خاموش کنیم؟
تعویض-و-تعمیر-برد-لباسشویی-سامسونگ-شاخص
تعمیر برد لباسشویی سامسونگ