خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

دلایل اصلی یکسره کار کردن یخچال و اتومات نکردن آن

علت یکسره کار کردن یخچال و اتومات نکردن آن

یکی از مشکلات شایعی که یخچال فریزر های زیادی را درگیر می‌کند، معیوب شدن حالت اتوماتیک یخچال و  یکسره کار کردن یخچال، بدون خاموشی است. سیستمی در همه یخچال فریزرها قرار می گیرد که باعث می‌شود یخچال در طول شبانه روز چند مرتبه حالت آف یا خاموشی را داشته باشد تا در این زمان اجزای آن استراحت کنند. البته توجه داشته باشید، اینکه متوجه عملکرد مداوم کمپرسور یخچال خود شده‌اید، دلیل بر درست کار نکردن یخچال نخواهد بود. در این راهنما قصد داریم شما را برای حل این مشکل آماده کنیم، پس ما را همراهی کنید.

6 علت یکسره کار کردن یخچال

عوامل متعددی وجود دارد که باعث می‌شوند حالت خاموش شدن یخچال، روند طبیعی خود را طی نکند و دستگاه به صورت مداوم و یکسره کار کند. از جمله این موارد می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد.

عیب‌یابی مشکل در اتومات و یکسره کار کردن یخچال

1. باز بودن درب یخچال

همان‌طور که گفتیم، کمپرسور تا زمانی که دمای یخچال ثابت شود، یکسره کار می‌کند. حال در مواردی که یک ظرف مثل بشقاب، قابلمه، بطری و هر چیز دیگر جلوی بسته شدن درب یخچال را بگیرد، این مشکل روی خواهد داد. اگرچه از نظر بسیاری از افراد این مسئله چندان مهم نخواهد بود اما کمپرسور برای حل مشکل مجبور به تحمل فشار بیش از حد توان خود است. از طرف دیگر باز و بسته کردن درب یخچال بیش از حد نیاز هم می‌تواند باعث گرم شدن درون آن شود.

مقالات مرتبط: بسته نشدن درب یخچال

2. دمای بالای محیط

دمای محیط تاثیر زیادی بر عملکرد کمپرسور خواهد داشت. زمانی که هوا گرم است، در مناطق گرمسیر، زمانی که در گرما کولر استفاده نمی‌شود، یا در مواردی که یخچال در کنار سیستم‌های گرم‌کننده مثل اجاق‌گاز، شومینه و آبگرمکن قرار می گیرد، عملکرد اتومات یخچال با مشکل مواجه خواهد شد. قرارگیری در معرض نور خورشید هم می‌تواند علت این مشکل و نوسان دمای یخچال باشد. از طرفی اگر غذاهای داغ را درون یخچال قرار دهید، باید منتظر کارکرد بیش از حد کمپرسور و خاموش نشدن یخچال هم باشید.

مقالات مرتبط: نوسان دما یخچال

3. خراب بودن ترموستات

اگر موارد قبل را بررسی کردید و مشکل حل نشد، احتمال دارد عیب از ترموستات باشد. معیوب بودن ترموستات از دلایل مهم کار نکردن اتومات یخچال است. زمانی که مواد درون یخچال یخ ببندد، می‌توانید به مشکل در این قطعه شک کنید. همان‌طور که گفتیم ترموستات وظیفه دارد دمای درون دستگاه را به طور مداوم چک کرده و ثابت نگه دارد. برای اینکه مطمئن شوید مشکل از ترموستات است یا خیر، باید آن را تست کنید.

4. کمپرسور فرسوده

زمانی که کمپرسور فرسوده و قدیمی باشد، توانایی لازم برای ایجاد فشار در لوله‌ها را نخواهد داشت؛ در نتیجه وظیفه‌ای که از سوی ترموستات به او محول شده است را به درستی انجام نمی‌دهد. معمولا تعویض و تعمیر کمپرسور گران‌تر از سایر قطعات یخچال خواهد بود، اما اگر دستگاه خود را دوست دارید و علاقه ندارید یک گزینه جدید را جایگزین آن کنید، حتما کمپرسور را تعمیر و تعویض کنید.

کمپرسور فرسوده

5. انسداد در لوله اواپراتور

در برخی دیگر از موارد، سیم‌کشی‌ها ولوله‌های مویرگی اواپراتور دچار انسداد می‌شوند که باعث کاهش فشار سیستم اتومات و یخ زدن محل آسیب‌دیدگی می‌شوند. اگر توانایی این را دارید که محل دقیق انسداد را پیدا کنید، دست به کار شوید. در برخی موارد هم لوله مویرگی و یا سیم پیچی اواپراتور را باید تعویض کنید.

6. خرابی برد

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود حالت اتومات یخچال از کار بیفتد مشکل در برد کنترل آن است. هنگامی که سیگنال‌های ناشی از پیام‌های ترموستات و سنسور دما به درستی پردازش نشوند، این اتفاق می‌افتد. اگر یخچال شما قدیمی نباشد که به راحتی می‌توان برد جدید خریداری و جایگزین کرد، در غیر این صورت بردهای قدیمی معمولا پشتیبانی نمی‌شوند، پس باید از یک تعمیرکار برای تامین قطعات برد استفاده کرد.

علائم یکسره کار کردن یخچال:

  • صدای دائمی موتور یخچال: اگر صدای موتور یخچال شما به طور مداوم به گوش می‌رسد، احتمالاً یخچال اتومات نمی‌کند و یکسره کار می‌کند.
  • سرد شدن بیش از حد یخچال: در صورت اتومات نکردن یخچال، دمای داخل آن بیش از حد سرد می‌شود و ممکن است مواد غذایی یخ بزنند.
  • ایجاد برفک در یخچال: اگر یخچال شما به طور مداوم برفک می‌زند، می‌تواند نشانه‌ای از اتومات نکردن آن باشد.
  • افزایش مصرف برق: یکسره کار کردن یخچال، مصرف برق را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

زمان‌بندی طبیعی حالت اتومات یخچال

یکی از اجزای اصلی یخچال ترموستات آن است که وظیفه ثابت نگه‌داشتن دمای یخچال در یک درجه معین که شما تعیین کرده‌اید را بر عهده دارد. این قطعه همگام با کمپرسور به فعالیت خود ادامه می‌دهد و به موتور تا زمانی که دمای درون یخچال به یک عدد ثابت برسد، دستور کار خواهد داد.

برای مثال اگر شما دو درجه را برای یخچال فریزر خود قرار داده‌اید، کمپرسور تا زمانی که این دما ثابت شود به عملکرد خود ادامه می‌دهد و پس از آن ترموستات دستور اتومات را صادر می‌کند و یخچال را به عبارتی آف می‌کند. گفته می‌شود در حالت عادی این زمان در یخچال می‌تواند متفاوت باشد؛ مثلا برای برخی مدل‌ها در هر ساعت کمپرسور سه تا چهار مرتبه استراحت می‌کند؛ در حالی که برخی دیگر از نمونه‌ها هر ۴۵ دقیقه نیاز به استراحت ۱۵ دقیقه‌ای دارند.

اگر درجه حرارت اتاق بالا باشد، ممکن است که کار کمپرسور بیشتر طول بکشد و روند خنک‌سازی یخچال طولانی‌تر از حالت معمول شود. در چنین مواقعی یکسره کار کردن یخچال طبیعی خواهد بود، اما به صورت حداقل در هر ساعت باید انتظار داشت که کمپرسور حداقل یک مرتبه خاموش شود.

زمان‌بندی طبیعی حالت اتومات یخچال

سخن آخر

بی‌توجهی به کارکرد یکسره یخچال می‌تواند باعث خرابی اجزای دستگاه و داغ کردن بیش از حد موتور آن شود. مواردی که در این لیست عنوان کردیم را بررسی کنید و در صورتی که توانایی رفع مشکل را دارید خودتان دست به کار شوید. در غیر این صورت برای جلوگیری از خسارت بیشتر، از تعمیرکار کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 8 =

ارور-d13-ماشین-ظرفشویی-سامسونگ--شاخص
ارور d13 ماشین ظرفشویی سامسونگ
هیدرواستات ماشین لباسشویی چیست؟ و چه وظایفی دارد؟
هیدرواستات ماشین لباسشویی چیست؟ و چه وظایفی دارد؟
ارور-E-8-لباسشویی-سامسونگ-شاخص
ارور E8 لباسشویی سامسونگ
ارور-LE-یا-ارور-E9-لباسشویی-سامسونگ-شاخص
ارور LE یا ارور E9 لباسشویی سامسونگ
ارور CE ماشین لباسشویی سامسونگ
ارور CE ماشین لباسشویی سامسونگ
رایج ترین علت های ارورSUDدر ماشین لباسشویی سامسونگ
ارور SUD در ماشین لباسشویی سامسونگ
ارور e7 لباسشویی سامسونگ
ارور e7 لباسشویی سامسونگ
معنی کلمات روی ماشین لباسشویی سامسونگ
معنی کلمات روی ماشین لباسشویی سامسونگ؛ راهنمای جامع
ارور AE لباسشویی سامسونگ
ارور AE لباسشویی سامسونگ؛ راهنمای جامع رفع مشکل
لباسشویی درب فضایی چیست؟
لباسشویی درب فضایی چیست؟