علائم سوختن موتور جاروبرقی
علائم سوختن موتور جاروبرقی
ژوئن 6, 2021
دلیل یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال
دلایل یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال
ژوئن 26, 2021
نمایش همه

کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی و علت آن

علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی

دایاک برد جاروبرقی هم از جمله قطعاتی است که در تنظیم مکش نقش دارد. این قطعه با تولید پالس هایی جریان ورودی به موتور را تنظیم کرده تا قدرت مکش موتور کم یا زیاد شود. اگر دوسر دایاک به حد ولتاژ مناسب نرسد اصلا جاروبرقی روشن نخواهد شد. برای تعمیر برد جاروبرقی سامسونگ خود میتوانید با نمایندگی تعمیر جاروبرقی سامسونگ تماس بگیرید.

علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی

علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی و یا کاهش مکش آن می تواند ناشی از این عوامل باشد و این قسمت ها باید بررسی و عیب یابی شوند: لوله جاروبرقی/ فیلتر جاروبرقی / کیسه جاروبرقی / تسمه و واشر / لوله خرطومی جاروبرقی .

لوله خرطومی جاروبرقی

برای یافتن علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی بهتر است اول مطمئن شوید که عاملی موجب انسداد لوله ها نشده باشد. منظور ما از لوله در اینجا لوله های خرطومی و تلسکوپی هستند. لوله خرطومی آن قسمتی از لوله است که پلاستیکی و دارای انعطاف می باشد. لوله تلسکوپی هم بخش فلزی لوله جاروبرقی می باشد که اکثراً تلسکوپی برای تنظیم ارتفاع دارند و به همین علت تلسکوپی نام دارند.

لوله تلسکوپی جاروبرقی

دلیل گرفتگی لوله ها می تواند این باشد که شما یک شی بزرگی را جارو کرده باشید و این شی داخل یکی از این لوله ها بصورت افقی گیر کرده باشد. و رفته رفته موها و کرک ها به این شی بچسبد و تبدیل به تکه زباله ای شود که موجب انسداد در لوله ها و کاهش مکش دستگاه می شود.

بیشتر بخوانید:  چرا موتور جاروبرقی سامسونگ کار نمی کند؟

برای اینکه از باز بودن جریان و مسیر عبور هوا در هریک از این دو لوله مطمئن شوید شما می توانید از یک شلنگ آب کمک بگیرید به این صورت که شلنگ را داخل لوله کنید و آن را هل دهید تا اگر زباله ای باشد خارج شود. با مشاهده ویدئو زیر در ادامه می توانید به خوبی علت کاهش مکش و مشکل کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی خود را بیابید.

به جز این مواردی که گفته شد پارگی و پوسیده بودن لوله خرطومی جاروبرقی نیز می تواند یکی از عوامل کاهش مکش باشد. اگر پارگی لوله خرطومی را دیدید و متوجه آن شدید، اگر پارگی به قسمت رابط و محفظه نزدیک بود باید لوله را از رابط جدا نمایید قسمت پاره شده را برش داده و دوباره لوله را به رابط وصل نمایید. اما اگر چک کردید و پارگی در وسط لوله بود می توانید با چسب زدن به طور موقت آن را رفع کنید. اما همانطور که گفتیم چسب زدن یک راه موقتی است و باید در فکر خرید یک خرطومی جدید برای جاروبرقی خودتان باشید.

تمام موارد گفته شده مربوط به کاهش مکش جاروبرقی و علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی بود. اما در مواقعی هم ممکن است عکس این موضوع یعنی کم و زیاد نشدن دور موتور جاروبرقی اتفاق بیفتد که آن هم یک ایراد است و باعث یکسره کار کردن دور موتور جاروبرقی خواهد شد. دلیل این امر خراب شدن پتانسیومتری است که بر روی بدنه یا دسته جاروبرقی می باشد و باید توسط تعمیرکار متخصص عیب یابی و تعمیر شود.

بیشتر بخوانید:  علت داغ شدن و خاموش شدن جارو برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − هشت =