علت صدای بلند جاروبرقی
مهم ترین دلایل صدای بیش از حد جاروبرقی سامسونگ
سپتامبر 19, 2022
دلایل خالی نشدن آب ماشین ظرفشویی
دلایل مهم آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی
سپتامبر 25, 2022
نمایش همه

علت های تولید صدای ماشین ظرفشویی

تولید صدای ماشین ظرفشویی

 سر و صدای لوازم خانگی به ویژه ماشین ظرفشویی یکی از آزار دهنده ترین عواملی است که بسیاری از خانم های خانه دار به دنبال کشف علت آن هستند. البته در ابتدای این مقاله به شما اعلام کنیم که سر و صدای ماشین ظرفشویی جای نگرانی ندارد و مشکل آن قابل رفع است. سر و صدای ماشین ظرفشویی در تمامی برندها به چشم می خورد؛ ولی نمایندگی سامسونگ امروز در این مقاله می‌خواهیم شما را با علت سر و صدای ماشین ظرفشویی سامسونگ آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید:  اصلی ترین دلایل خالی نشدن ماشین ظرفشویی سامسونگ

قطعات دخیل در سر و صدای ماشین ظرفشویی

خرابی قطعات ماشین ظرفشویی مهم‌ترین علت سر و صدای آن در حین کار است. قطعاتی که می‌توانند با خرابی خود باعث ایجاد سر و صدای ماشین ظرفشویی شوند عبارتند از:

 1. پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی
 2. پمپ شستشوی ماشین ظرفشویی
 3. یاتاقان ماشین ظرفشویی
 4. سیستم آب پاش و به ویژه بازوی اسپری ماشین ظرفشویی
 5. مشکل در پمپ جت
 6. خرابی شیر برقی

البته عوامل دیگری نیز هستند که ارتباطی با خود ماشین ظرفشویی ندارند؛ ولی می‌توانند باعث ایجاد سر و صدا و صداهای ناهنجار ماشین ظرفشویی شوند. مثلاً تکه های شکستۀ ظروف قبلی و برخورد آنها با پره‌های پمپ خروجی و یا کارد یا قاشق و چنگال به جا مانده از شستشوهای قبلی.

قطعات دخیل در سرو صدا

بروز اختلال در پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی


ناهنجارترین صداهایی که ممکن است از ماشین ظرفشویی به گوش برسند، مربوط به زمانی هستند که پمپ تخلیه کار خود را به خوبی انجام ندهد. این پمپ پس از پخش آب بر روی ظروف به منظور آغاز شستشو، به خروج آب های کثیف از ماشین ظرفشویی نیز کمک می کند. لذا اگر این پمپ دچار مشکل  یا بر اثر مواد غذایی به جا مانده دچار گرفتگی شود، می‌تواند سر و صدای زیادی ایجاد کند بنابراین باید ضمن بررسی سالم بودن پمپ از مجاری عبور آب آن نیز اطمینان حاصل کرد.

1-ایجاد اختلال در پمپ شستشو

 یکی دیگر از عوامل ایجاد سر و صدای ماشین ظرفشویی، پمپ شستشوی آن است که وظیفه دارد آبی که در ماشین ظرفشویی جمع شده است را با کمک بازوهای خود دوباره به چرخه شستشو برگرداند. لذا پسماندهای حاصل از غذاهای قبلی می‌توانند در این پمپ گیر کنند و عملکرد آن را با مشکل مواجه کنند و صدای ناهنجار ایجاد نمایند.

2-معیوب شدن یاتاقان های ماشین ظرفشویی

یاتاقان‌ها حلقه های پلاستیکی هستند که برای نگه داشتن اسپری های آب پاش نصب می شوند. اگر این قطعات دچار فرسودگی و خوردگی شوند، سر و صدای زیادی در داخل ماشین ظرفشویی ایجاد می‌کنند. در این صورت باید با هماهنگی یک سرویس کار متخصص، یاتاقان‌های معیوب را با یاتاقان‌های جدید و سالم جایگزین کرد.

خرابی یاتاقان های ماشین ظرفشویی

3-بروز مشکل در بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

بازوهای آبپاش باید در حین عملیات شستشو، بر روی ظروف آب بپاشند. بنابراین زمانی که جسمی به آنها گیر کند، سر و صدای زیادی ایجاد می کنند. چون قرار گرفتن ظروف بر سر راه آنها، چرخش آنها را با دشواری مواجه می کند. گذشته از این ممکن است به مرور زمان این بازوها نقش آبپاشی خود را انجام ندهند و صدای بیشتری ایجاد نمایند.

4-نصب غیر استاندارد ماشین ظرفشویی

گاه مشاهده می شود که دستگاه ماشین ظرفشویی هیچ مشکل فنی و خرابی قطعات ندارد و سر و صدای آن به دلیل تراز نبودن ماشین ظرفشویی است. ماشین های ظرفشویی نیز باید دقیقاً مثل ماشین‌های لباسشویی تراز باشند. ولی در غیر این صورت دچار مشکلات فنی و سر و صدای زیادی خواهند شد. لذا در زمان نصب ماشین ظرفشویی از یک نفر نصاب متخصص دعوت به همکاری کنید.

5-مشکل در جت پمپ

جت پمپ ماشین ظرفشویی متشکل از روتو، پروانه آبفشان، کاسه نمد و سیم پیچ است. اگر روتو آن با مشکل رو به رو شود و خراب شوند در ماشین ظرفشویی سرو صدا ایجاد میکند. همچنین اگر قطعات دیگر جت پمپ مانند پروانه آبفشان بشکند یا خراب شود صدا هایی در دستگاه به وجود میاورد. که برای حل این مشکل حتما باید قطعات آسیب دیده جت پمپ را تعویض کنید. که در صورت تعویض، ماشین ظرفشویی دیگر صدایی از خود تولید نمیکند و در کمال آرامش و سکوت قابل استفاده است.

6-خرابی شیر برقی

شیر برقی ماشین ظرفشویی در هنگام کار کرد شروع به لرزش و ویبره در جای خود میکنند. که امکان دارد بعد از مدتی موجب گشاد شدن بویین در جای خود بشود، و باعث شود با گذشت زمان ایجاد سرو صدا کند و آرامش آشپزخانه شما را بهم بزند. برای رفع این مشکل میتوانید بویین آن را تعویض کنید و یا از یک متخصص این کار کمک بگیرید.

دلیل صدای سوت از ماشین ظرفشویی

با اینکه ماشین ظرفشویی خانه شما سالم و بی نقص است اما امکان دارد به طور ناگهانی و غیر منتظره دستگاه در هنگام کار کردن شروع به سوت کشیدن بکند. که در ادامه ما برای شما دلایل آن را به طور کامل و گام به گام برای شما توضیح داده ایم.

 • شکستن ظروف داخل دستگاه
 • شکسته شدن ظرف به هر دلیل و گیر کردن داخل پمپ( در این لحضه دستگاه را فورا خاموش کنید و با دقت هر چیزی که در آن گیر کرده است را به آرامی خارج کنید تا موجب فشار و سوختن پمپ نشود)
 • نصب غیر استاندار و نامناسب( در صورتی که قطعات به درست در هم چفت نشوند و یا جای دستگاه نا میزان باشد باعث صدای سوت در دستگاه میشود)

صدای زوزه از کجا نشات میگیرد

زوزه کشیدن ماشین ظرفشویی، شاید در آن لحضه شکه شوید اما نگران نباشید این مشکل در ماشین ظرفشویی ها عادی و رایج است و به راحتی قابل حل است. البته دقت کنید این مشکل بیشتر در دستگاه های قدیمی اتفاق میوفتد. در ادامه راه های خلاص شدن از این صدای گوش خراش را برای شما توضیح داده ایم.

 • خراب شدن و فرسوده شدن پمپ دستگاه (پمپ از اصلی ترین قطعات است و توانایی کمک به آب پاش و تخلیه آب ماشین ظرفشویی را دارد)
 • گیر کردن تکه غذا در پمپ(گیر کردن اشیا کوچکی مانند باقی مانده غذا روی ظروف موجب زوزه کشیدن دستگاه میشود)
 • اختلال در بازوی آب پاش و کار نکردن آن هم میتواند از عوامل صدای گوش خراش بشود.

صدای تکان خوردن

اگر از ماشین ظرفشویی خود صدای کوبش شنیدین احتمالا دو دلیل دارد که به راحتی قابل حل است و اصلا جای نگرانی نیست، در ادامه آن ها را مطالعه میکنید.

ایجاد اختلال در آب رسانی

حتما همه شما دیده اید که هنگاهی که آب قطع میشود و هوای درون لوله ها با فشار بیرون می آید و موجب صدای کوبش میشود. این اتفاق میتواند در هر زمانی رخ دهد پس در صورت شنیدن این صدا شیر های آب را چک کنید و دستگاه را متوقف کنید و منتظر وصل شدن آب بشوید و در صورتی که مشکل از قطعی آب نبود حتما با یک لوکه کش تماس بگیرید.

متخل شدن کار بازو های آب پاش

امکان دارد که چیزی جلوی اسپری شدن آب را گرفته باشد. پس حتما توجه کنید در هنگام چیدن ظروف چیز اضافه ای مانند غذا یا آشغال را در داخل دستگاه نگذارید و حتما به چیدمان ظروف دقت کنید، چون امکان کج شدن ظروف و جلو گیری از آب پاشی هست.

صدای تلق تلق

اگر مدتی است دستگاه خود را استفاده نکرده اید و یا جدید است شنیدن این صدا عادیست. و چند لحضه بعد حل میشود، ولی اگر دستگاه خود را مدام استفاده میکنید و این صدا را شنیدید میتواند از موتور نشات بگیرد. برای رفع آن اول دستگاه را خالی کنید و بعد اجازه دهید دستگاه خالی به شوستشو ادامه دهد و بعد از تمام شدن حتما با یک تعمیر کار متخصص این کار تماس بگیرید. به هیچ وجح خودسرانه عمل نکنید چون امکان دارد آسیب های جبران ناپذیری به موتور دستگاه بزنید.

بیشتر بخوانید:  چگونگی تعمیر برد ظرفشویی سامسونگ در منزل

پیشگیری از سر و صدای ماشین ظرفشویی سامسونگ

در زمانی که با سر و صدای زیاد ماشین ظرفشویی مواجه می شوید، نخست تراز بودن محل و نصب صحیح آن را بررسی کنید

سپس مطمئن شوید که هیچ ظرف شکسته یا قاشق و چنگال باقی ‌مانده‌ از ظرفشویی قبلی در ماشین وجود نداشته باشد

بررسی کنید که هیچ مانعی بر سر راه پمپ ها و بازوهای دستگاه قرار نداشته باشد

اگر شیلنگ‌ها و پمپ‌ها دچار گرفتگی شده باشند، مواد زائد آنها را خارج کنید

از ظروف بلند و بزرگ که به بازوها گیر می کنند در داخل ماشین ظرفشویی استفاده نکنید

با این وجود اگر همچنان متوجه سر و صدای ناراحت کننده ماشین ظرفشویی سامسونگ هستید، موارد را به نمایندگی و خدمات بعد از فروش آن اطلاع دهید. 

پیشگیری از سرو صدا

سخن پایانی

زمانی که احساس می‌کنید ماشین  ظرفشویی شما سر و صدای خاصی پیدا کرده است، خیلی سریع به فکر رفع آن باشید؛ چرا که تداوم این مزاحمت می‌تواند گذشته از ایجاد ناراحتی برای اهل منزل، به مرور زمان به استهلاک بیش از پیش ماشین ظرفشویی شما نیز منجر شود.

لذا پس از بررسی‌های چشمی و ارزیابی مواردی که در بالا اشاره شد، در صورت نیاز به هر گونه تعمیرات موارد را تنها از طریق مراکز تعمیرگاهی مجاز مانند تعمیر لباسشویی سامسونگ اطلاع دهید و از هر گونه دست بردن خودسرانه در ماشین ظرفشویی جدا بپرهیزید تا هزینه‌های ناشی از تعمیرات را دوچندان نکنید.  

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x