بررسی علت های نشتی آب در ماشین لباسشویی سامسونگ
علت نشتی آب در لباسشویی
ژوئن 14, 2020
نحوه ی ریست کردن لباسشویی سامسونگ
نحوه ی ریست کردن لباسشویی سامسونگ
اکتبر 4, 2020
نمایش همه

آموزش تعویض روغن موتور یخچال

آموزش تعویض روغن موتور یخچال

آموزش تعویض روغن موتور یخچال

ابتدا باید به این  نکته توجه داشته باشیم  که کمپرسور یخچال به عنوان قلب تپنده یخچال به شمار می رود به گونه ای که در صورت خرابی آن، یخچال نیز خراب می شود پس از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

قبل از اینکه با نحوه ی تعویض روغن موتور یخچال آشنا شویم و آن را به شما آموزش دهیم مقدمه ای درباره ی کمپرسور و عملکرد آن در دستگاه بپردازیم.

خدمات طلایی: نمایندگی تعمیرات سامسونگ

آشنایی با کمپرسور یخچال

اجزای تشکیل دهنده یخچال را می توان به سه دسته کلی اجزای مکانیکی، اجزای الکتریکی و گاز (مبرد) تقسیم نمود. از جمله اجزای الکتریکی یخچال می توان به ترموستات، فانوسک دارای گاز، لوله بلو، فنر ها، اهرم ها، لوله مویی و موتور الکتریکی اشاره کرد که وظیفه حرکت دادن بخش مکانیکی را عهده دار می باشند. مواردی همچون کمپرسور، محفظه تولید یخ (اواپراتور)، درایر و رادیاتور خنک‌کننده (کندانسور) جزو اجزای مکانیکی یخچال محسوب می‌شوند.

کمپرسور یخچال قلب تپنده یخچال به شمار می رود چرا که سبب گردش گاز تبریدی پیرامون سیستم و به همراه آن ایجاد سرمای مورد نیاز یخچال می شود. در حقیقت اگر برای کمپرسور یخچال مشکلی پیش آید، تمام عملکرد یخچال مختل خواهد شد. پس قبل از هر اقدامی برای سرویس یخچال سامسونگ باید از سالم بودن کمپرسور اطمینان حاصل نمایید.

بیشتر بخوانید:  تعمیر یخچال فریزر سامسونگ در جنوب تهران | تعمیر یخچال سامسونگ جنوب تهران

وظیفه روغن در کمپرسور

این دستگاه وظیفه تبدیل گاز به مایع و ایجاد سرمای مورد نیاز فضای داخل یخچال را عهده دار می باشد. جهت اینکه کمپرسور از طول عمر بیشتری برخوردار باشد باید روغن آن را هر 6 ماه یک بار عوض نمایید. در حقیقت روغن کمپرسور جهت روانکاری و جلوگیری از خراب شدن قطعات آن به کار می رود. به طور کلی از روغن های زیر در کمپرسور یخچال استفاده می شود.

انواع روغن

روغن هایی که در صنعت تبرید اسفاده می شوند، دو نوع می باشد:

۱_ روغن های معدنی :

الف ) نفتنیک ( Naphthenic ) _ در صنعت تبرید استفاده می شود. ۳GS و ۴GS

ب) پارافین 

ج) آروماتیک

۲_ روغن های مصنوعی:

الف) آلکیل بنزن ( Alkyl Benzene ) در صنعت تبرید استفاده می شود.

ب) گلیکول

ج) آلی و معدنی _ استفاده برودتی ( صنعت تبرید(

برای گاز های قدیمی مانند R11 , R12 , R22 از روغن های معدنی مانند ۳GS یا ۴GS  استفاده می شود و برای گاز های جدید مانند R134 , R410 , R407 از روغن های مصنوعی استفاده می شود.

 چه زمانی باید روغن کمپرسور تعویض شود؟

چرا باید روغن کمپرسور را عوض کنیم؟

از متداول ترین سوالات مشتریان و کاربران در رابطه با تعویض روغن کمپرسور یخچال، چرایی و علت تعویض روغن کمپرسور است. مهم ترین دلیل آن است که به مرور زمان با گذشت مدت ها پس از شروع کار یخچال، ذرات هوا و آلودگی ها هرچند کوچک، موجب فرسایش و پایین آمدن کارایی و کارکرد موتور و کمپرسور میشود. لذا لازم است پیش از وقوع هرگونه مشکلات اساسی دیگر به تعویض روغن و جایگزینی آن با روغن های کمپرسور مناسب با یخچال بپردازیم به همین جهت پیشنهاد میشود هر ۶ ماه روغن کمپرسور را تعویض کنید .

بیشتر بخوانید:  ترموستات یخچال و نحوه تست آن

خدمات مرتبط: تعمیرات یخچال سامسونگ

 چه زمانی باید روغن کمپرسور تعویض شود؟

  • رسیدن هوا و رطوبت به روغن

تجربه نشان داده است که روغن کمپرسور تا زمانی که هوا و رطوبت وارد آن نشده احتیاج به تعویض ندارد و زمانیکه سیکل به هر دلیلی باز شود و هوا وارد کمپرسور شود این ترکیب روغن با اکسیژن باعث فاسد شدن روغن می شود و بهترین کار این است که روغن کمپرسور را تعویض کنید. در یخچال ها که تریزون ( صفحه خنک کننده ) سوراخ میشود به هیج عنوان ریسک نکنید و بعد از شستشوی مدار گاز، روغن کمپرسور را تعویض کنید.

  • کم شدن روغن

اگر نشتی در مدار گاز یخچال یا کولر گازی پیش آید و روغن به بیرون نشت پیدا کرد پیشنهاد میکنیم به جا اضافه کردن روغن تمام روغن را تعویض کنید.

  • کیپ شدن مدار گاز

در بعضی از موارد که خوردگی لوله ها باعث مسدود شدن و کیپی مدار پیش می شود حتما برای افزایش عمر کمپرسور، روغن را تعویض کنید .

  • تغییر رنگ روغن

اگر متوجه شدید روغن کمپرسور سیاه شده و یا تغییر رنگ به طوسی و یا سبز پیدا کرده حتما باید روغن تعویض شود.

اهمیت تست روغن کمپرسور برای اطمینان از صحت عملکرد یخچال

برای چک کردن روغن و اطمینان از صحت آن، روش های متفاوتی وجود دارد. به عنوان اولویت اول، انجام آزمایش های اسیدی توصیه میشود. چراکه این روش میزان اسیدی بودن روغن را قبل از رسیدن به مراحل و غلظت های خطرناک تشخیص میدهد

طریقه تعویض روغن کمپرسور یخچال

برای این کار  بعد از جدا کردن کمپرسور  از دستگاه، ابتدا باید روغن دستگاه را خارج کنیم کمپرسور را برعکس کنید تا روغن را از لوله مکش ( لوله برگشت )  خارج شود سپس میزان روغن تخلیه شده را اندازه بگیرید.

بیشتر بخوانید:  تعویض و تعمیر برد یخچال سامسونگ | قیمت برد یخچال سامسونگ

گاهی اوقات میزان روغن مصرفی از کاتالوگ یا پلاک کمپرسور مشخص شده است ، سپس به همان میزان روغن جدید داخل ظرفی تمیز میریزیم و جهت شارژ روغن آماده می شویم .

آموزش مراحل تعویض روغن کمپرسور یخچال

در صورت بروز هرگونه مشکل در کمپرسورها، مخصوصا آنهایی که اصالتا در کارخانه نصب و راه اندازی شده اند، کنترل میزان روغن وارد شده  مهم است. به عنوان راه حلی برای رفع مشکل کمپرسور یخچال در صورت نشتی، چنانچه میزان روغن از دست رفته کم باشد می توان حجمی از آن را با اضافه کردن روغن جبران کرد. اما در صورت زیاد بودن روغن خارج شده نیاز است تا با تکنسین متخصص و به کارگیری مهارتشان به رفع مشکل بپردازید.

تعویض روغن کمپرسور در واقع دوباره پر کردن آن نیز محسوب می شود که برای این کار لازم است اقدامات زیر را به عمل آورید:

1.پمپ خلا را به شیره مکش کمپرسور وصل کنیم انتهای لوله ای آزاد و یا شلنگ را وارد ظرف روغن جدید کرده سپس

پمپ خلاء را روشن کنید.

امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله آموزشی، نحوه ی تعویض روغن موتور یخچال را به طور کاربردی برای شما آموزش داده باشیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 17 =