کمپرسور یا موتور یخچال
کمپرسور یا موتور یخچال چیست و نحوه کارکرد آن
ژانویه 30, 2021
تفاوت‌-مایکروویو-مایکروفر-سولاردام
تفاوت‌های مایکروویو و مایکروفر و سولاردام
فوریه 13, 2021
نمایش همه

یخساز و مشکل عدم یخسازی آن

یخساز

یخساز

یخچال قطعات مختلفی دارد، از کمپرسور کندانسور و اواپراتور گرفته تا ترموستات و حتی قطعات جانبی مثل یخ ساز. اگر چه هنوز مدل های بسیار زیادی هستند که یخساز ندارند، اما افرادی که از یخچال‌هایی با این ویژگی استفاده می‌کنند، می‌توانند درک کنند که کارکرد مناسب یخساز و تعمیر یخساز سامسونگ یک امر ضروری به حساب می‌آید. خصوصا در زمان‌های گرم سال تابستان که نیاز به خوردن نوشیدنی‌های سرد و خنک بیشتر احساس می‌شود.

امکان دارد هر چند وقت یک بار یخساز یخچال شما دچار مشکل شود. برخی از این مشکلات به راحتی قابل حل و برطرف کردن هستند، اما در مواقعی تعمیر یخچال سامسونگ را باید یک تعمیرکار حرفه‌ای سپرد. عوامل زیر از جمله مشکلات رایج یخسازها هستند که در این مطلب به بررسی و راهکارهای حل آن‌ها می‌پردازیم.

یخساز یخچال یخ می‌زند

 یکی از مشکلات رایج یخساز، یخ زدن آن است. این مشکل می‌تواند چند دلیل مختلف داشته باشد که در وهله اول این مسئله ممکن است به علت خراب بودن شیر ورودی آب اتفاق بیفتد. علت دوم تنظیم دمای نامناسب فریزر و قرار دادن آن روی درجه بسیار کم است. آخرین علت یخ زدن لوله پرکننده یخساز به نظر می‌رسد.

بسته‌ به اینکه یخچال شما چه مدل و برندی دارد، محل ساخت لوله متفاوت خواهد بود. در برخی از مدل ها، این قطعه از پشت یخچال وارد فریزر می شود. اگر مشکل از لوله است، با آب گرم یا به صورت مستقیم یخ آن را ذوب کنید. اگر مشکل از تنظیم دما است، باید مجددا درجه را تغییر دهید. دقت داشته باشید که اگر شیر ورودی مشکل دارد، باید آن را تعویض یا تعمیر کنید.

بیشتر بخوانید:  7 علت یخ نزدن فریزر سامسونگ

یخ بد مزه است

 یکی دیگر از مشکلات یخساز تولید یخ با طعم ناخوشایند است که می‌تواند باعث بد مزه شدن نوشیدنی‌ها شود. یکی از دلایل این مشکل می‌تواند جذب طعم مواد غذایی موجود در فریزر توسط یخ ساز باشد. این مسئله می‌تواند با ورود هوای گرم اتفاق بیفتد. برای رفع این مشکل یخساز را پاکسازی کنید. از آب گرم با مخلوط سفید کننده، مایع ظرف‌شویی یا سرکه استفاده کنید.

در آخر حتما سطح یخساز را خوب آبکشی کنید و مطمئن شوید مواد غذایی موجود در فریزر کاملا بسته‌بندی و وکیوم هستند. همچنین یخچال خود را از بابت خوراکی خراب شده بررسی کنید و مواد غذایی بی‌مصرف را دور بریزید.

یخساز یخچال یخ تولید نمی کند

 اگر یخساز وظیفه خود را درست انجام نمی‌دهد، باید چند مورد را بررسی کنید. اول از یخ نزدن لوله پر کننده یخ مطمئن شوید. اگر مشکل از این قسمت بود با هوای گرم سشوار آن را رفع کنید. در برخی مواقع مشکل از موتور بازوی پرتاب یخ است که باید تعمیر شود. لوله تامین آب که در زیر یا پشت یخچال قرار دارد هم نباید یخ زده باشد؛ پس آن را نیز بررسی کنید.

 دریچه شیر و شیر برقی هم ممکن است باعث بروز چنین مشکلاتی شوند. در این صورت آن‌ها را عیب یابی و تعمیر کنید. بسیاری از یخسازها دارای بازوی کنترل هستند که با پر شدن سطح یخ ویژگی مکث را فعال می‌کنند. این قطعه ممکن است ناخواسته جابه‌جا می‌شود که می‌تواند عملکرد یخچال را متوقف کند. مسدود بودن فیلتر هم می‌تواند مانع از تولید یخ در آیس میکر شود. اگر از یک یخچال استفاده می‌کنید که فیلتر آب دارد، راه حل مشکل در تعویض این فیلتر در نظر گرفته شده است.

بیشتر بخوانید:  گاز یخچال چیست | چگونگی شارژ گاز یخچال سامسونگ

توجه داشته باشید که این فیلتر باید حداقل سالی دو بار عوض شود که بسیاری از افراد توجهی به این موضوع ندارند. برای تعویض فیلتر منبع تغذیه را خاموش کنید و سپس فیلتر را جدا کرده و نمونه جدید را جایگزین کنید.

یخچال به اندازه لازم یخ تولید نمی‌کند

 اگر یخچال یخ تولید می‌کند ولی تعداد آن‌ها کافی نیست، ممکن است لوله انتقال‌دهنده منجمد شده باشد؛ پس آن را بررسی کنید. همچنین امکان دارد عملکرد یخساز خوب باشد اما هنگامی که در حال تولید یخ است در زیر فریزر یخچال آب نشت کند، در این صورت باید از تراز بودن یخساز مطمئن شوید و یا خط تامین آب را از نظر بروز آسیب دیدگی یا خمیدگی بررسی کنید.

 اگر مشکل از این قسمت یخچال بود و نتوانستید آن را حل کنید، باید از یک متخصص کمک بگیرید؛ زیرا ممکن است یک نشت کوچک به نشت بزرگ‌تری تبدیل شود و به کف و دیواره‌های یخچال فریزر آسیب وارد کند.

میزان یخ تولید شده توسط یخ ساز

 مقدار یخی که یخچال شما می تواند تولید کند در دفترچه راهنمای محصول شما درج شده است. اگر در یافتن میزان آن مشکل دارید، از طریق اینترنت و جستجوی آن این میزان را مشخص کنید. اگر دستگاه شما جدید نیست موارد زیر را بررسی کنید.

1. اگر متوجه خرابی یخچال و عملکرد آن شدید، در اولین گام اتصالات آب را بررسی کنید.

2. مطمئن شوید که یخساز پر شده است. اگر یخچال شما به لوله کشی وصل نیست و باید به صورت دستی آن را پر کنید، از خالی نبودن مخزن یخساز اطمینان حاصل کنید.

بیشتر بخوانید:  ترموستات یخچال و نحوه تست آن

3. احتمال مسدود بودن یخچال را چک کنید. دهانه یخساز امکان دارد مسدود شده باشد. در زمان‌هایی که یخ از یخساز خارج نمی‌شود، اتصالات منتهی به یخچال را بررسی کنید.

4. از فعال بودن یخساز مطمئن شوید. در بهترین حالت ممکن است یخساز شما خاموش باشد پس آن را روشن کنید.

5. از باز و بسته کردن درب فریزر بیش از اندازه خودداری کنید. یخچال شما باید هوای داخل فریزر را در دمای مشخص نگه دارد تا مقدار مناسب یخ تولید کند. اگر درب فریزر خیلی باز و بسته شود یا برای مدت طولانی باز بماند هوای گرم وارد فریزر می‌شود و باعث افزایش دمای هوای داخل می‌شود. این امر ممکن است روند یخ سازی را با کندی مواجه کند.

تمام مواردی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، می‌توانند برای یخچال شما نیز پیش بیایند. شما می توانید در صورت داشتن مهارت مشکل را حل کنید؛ اما در غیر این صورت توصیه می‌شود از یک متخصص و تعمیرکار نمایندگی مجاز تعمیر سامسونگ برای برطرف کردن مشکل کمک بگیرید.

مطالب اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 6 =