خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

سرو صدای یخچال سامسونگ

علت سروصدای یخچال سامسونگ

یکی از مشکلاتی  که ممکن است در مورد یخچال‌های سامسونگ بروز کند، صدا و نویز آزار دهندۀ آنها است. علل به وجود آورندۀ این اشکال، مشخص است و تنها کافی است موضوع را با تعمیرکاران مجرب تعمیر تخصصی یخچال سامسونگ در میان بگذارید. باید به این نکته توجه داشته باشید که علت اصلی سروصدای یخچال سامسونگ، اجزاء متحرک و قسمت‌های الکترونیکی یخچال است.

عوامل ایجاد صدای یخچال سامسونگ

تراز نبودن یخچال

گاه دلیل سر و صدای زیاد یخچال، تراز نبودن آن است. تراز نبودن یخچال، در عملکرد اجزایی همچون کمپرسور که مایع سرد کننده را در داخل لوله ها هدایت می کند، موثر است و موجب صدای بلند یخچال می شود. بنابراین در زمان نصب یخچال سامسونگ به تراز بودن آن دقت کنید.

پره یا پروانه فن یخچال

فن یخچال هوای خنک را در داخل کابین یخچال به جریان می اندازد. اگر پره های این فن شکسته شده و یا به دلیل برفک یخچال با یخ و برفک ها برخورد کند، صدای ناهنجاری از یخچال به گوش می رسد.

 موتور فن اواپراتور

موتور فن اواپراتور زمانی که کمپرسور مشغول به کار است، جریان هوا را بر روی کویل های اواپراتور برقرار می کند. اگر صدای یخچال از ناحیۀ فریزر به گوش برسد و به صورت غیر عادی بالا باشد، احتمالاً ناشی از موتور فن اواپراتور است. اگر این قطعه ایراد داشته باشد، یخچال خنک نمی شود و زمان یخ زدایی آن نیز افزایش می یابد.

 موتور فن کندانسور

بسیاری از یخچال های نوفراست امروزی، از کویل کندانسور که به کمک فن خنک می شود، استفاده می کنند. در این یخچال ها، فن کندانسور با گردش جریان هوا بر روی کویل ها از گرمای آنان می کاهد و به تبخیر آب ناشی از دیفراست یا برفک زدایی کمک می کند. صدای کمپرسور یخچال، یکی از شکایت های عادی مردم است؛ اما در بیشتر مواقع منبع سر و صدا، خراب بودن موتور فن کندانسور است.

 بست، لرزه گیر و سایر اجزای موتور یخچال

لرزه گیرها، بست های پلاستیکی محافظ و دیگر اجزای موتور یا کمپرسور هم می توانند ایجاد سروصدا کنند. معمولاً موتور یخچال دارای محافظ است و به کمک تعدادی بست و لرزه گیر به بدنۀ اصلی یخچال مهار می شود. به مرور زمان و به دلیل استهلاک، بست ها و لرزه گیرها ساییده شده و کنده شوند. در نتیجه موتور در خلال کار با لرزش بیشتری همراه است و صدای بیشتری تولید می کند.

 صدای خرخر یخچال

صدای خرخر یخچال می تواند به دلیل جریان گاز سرد کنندۀ درون لوله، لولۀ آب در پشت دستگاه و یا وسایل بالای یخچال مربوط باشد. این صدا طبیعی است، هر چند در مواردی که صدای خرخر به پمپاژ گاز سرد کننده در درون لوله ها مربوط می شود، ممکن است بر اثر فرسودگی یا جنس بد لوله ها، رسوبات یا خوردگی های موتور به همراه گاز سرد کننده به درون لوله ها به جریان افتاده و موجب ایجاد سر و صدای یخچال شود.

 صدای تق تق یخچال

لوله های داخلی یخچال به وسیله تزریق فوم، در داخل بدنه محکم شده اند. گاه به دلیل جدا شدن لوله ها از فوم، جنس بد لوله ها و یا فوم، سروصدای تق تق مانندی از یخچال به گوش می رسد. این صدا عادی و به دلیل انقباض و انبساط لوله های یخچال است. راه حل چندان مطمئنی برای رفع این صدای یخچال وجود ندارد؛ زیرا به داخل بدنه و لوله های داخلی مربوط است.

 صدای کمپرسور همراه با سوت

این صدا در بسیاری از یخچال های جدید و امروزی به گوش می رسد. کمپرسورهای امروزی که راندمان بسیار بالاتری نسبت به انواع قدیمی دارند، اغلب صدای یکنواختی که با سوت همراه است تولید می کنند. این کمپرسورها زمان بیشتری را روشن بوده و کار کنند؛ اما از لحاظ مصرف انرژی، بهینه تر و کم مصرف تر از کمپرسورهای قدیمی هستند.

اگر صدای کارکرد کمپرسور زیاد باشد، به طوری که از اتاق دیگر نیز شنیده شود، یا بیش از یک ساعت طول بکشد و قطع نشود، در این صورت کمپرسور واقعاً ایراد داشته و باید با تعمیرکار سامسونگ تماس گرفته شود.

صدای چکه آب از یخچال

اگر یخچال نشتی آب نداشته باشد و این صدا مربوط به آن نباشد، صدای چکۀ آب طبیعی است. صدای چکه یخچال، به دلیل ریخته شدن آب در سینی تخلیه است که بر اثر ذوب برفک های یخچال صورت می گیرد و جای نگرانی ندارد.

 صدای ویبره (رزونانس) بلند یخچال

گاه صدای ویبره یخچال شنیده شده و می تواند آزار دهنده باشد. معمولاً این صدا به دلیل لرزش یخچال بر اثر تماس با کابینت و یا دستگاه دیگر مجاور آن است. برای رفع این صدا کناره ها و پشت یخچال را از کابینت و دیوار فاصله دهید. این کار به گردش هوا و دفع گرما توسط یخچال نیز کمک می کند.  تراز نبودن یخچال و یا محکم نبودن زیر آن نیز می تواند صدای ویبره را افزایش دهد.

 صدای قل قل یخچال

صدای قل قل که شبیه به صدای جوشیده شدن است، به دلیل وجود روغن داخل کمپرسور است که به داخل کندانسور یا اواپراتور راه یافته است. در این صورت حتماً با تعمیرکار متخصص سامسونگ تماس بگیرید و مشکل را با وی مطرح کنید. معمولاً با تخلیه گاز و شستشوی مدار یخچال و سپس شارژ مجدد گاز، این مشکل برطرف می شود. گاهی لازم است روغن نیز مجدداً شارژ شود. اما این مورد کلی نیست و در برخی موارد لازم می شود.

 صدای تیک تیک یخچال

احتمالاً  کثیفی کویل کندانسور سیستم شما علت آن باشد. توجه کنید که تمیز کردن سالانۀ کویل ها بهترین راه برای رفع این صدا است.

یکی دیگر از دلایل شنیدن این صدا می‌تواند معیوب بودن رله استارت باشد.

خراب شدن تایمر یخ زدایی، علت دیگر صدای تیک تیک یخچال است.

صدای وزوز یخچال

این صدا می تواند به دلیل اشیائی باشد که بالای یخچال قرار دارند و یا روی بدنه آن چسبانده اید.

عامل دیگر صدای وزوز یخچال، تراز نبودن آن باشد.

مورد دیگر مربوط به یخچالی است که یخ ساز یا حالت یخ زدایی اتومات دارد. اگر آب دستگاه وصل باشد، ممکن است صدای وزوز خفیفی را بشنوید. این صدای آبی است که یخ ساز را پُر می کند. اگر فشار آب زیاد باشد، صدای بلندتری می شنوید. با کاهش فشار آب می توانید این صدا را آرام کنید.

صدای وزوز از پشت و زیر یخچال می تواند مربوط به کمپرسور آن باشد. این وزوز به دلیل فرسوده شدن کمپرسور است.

 صدای درب یخچال

هنگامی که لولاهای درب یخچال یا فریزر فرسوده و ساییده شوند و یا روان کننده لولاها از بین برود، زمان باز و بسته کردن درب یخچال صدای آزار دهنده ای شنیده می شود. لوله ها را روغن کاری کنید تا صدای درب یخچال سامسونگ شما قطع شود. اگر با وجود روغن کاری، درب یخچال شما همچنان صدا دهد باید لولاها را عوض کنید.

بوق زدن یخچال

دلیل بوق زدن یخچال، بالا رفتن دمای داخل کابین است. اما عللی برای این افزایش دما و گرم شدن داخل یخچال وجود دارد. گاهی دمای داخل یخچال چنان بالا می رود که برای رسیدن دوبارۀ دما به مقدار تنظیم شده، مدتی زمان نیاز دارد که با فشردن کلید قطع صدا، بوق کشیدن یخچال قطع می شود.

بوق زدن یخچال می تواند عوامل پیچیده تری نیز داشته باشد که عبارتند از:

· عیب در مجموعه یخ ساز

· ایراد در برد الکترونیکی یخچال

· یخ زدن بخش اواپراتور یخچال

· گرفتگی دریچه هوا یا فن

· ایراد در لاستیک دور درب یخچال

از تعمیر خودسرانۀ یخچال سامسونگ خود پرهیز کنید و کار را به تکنسین های این شرکت واگذار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

علت جلو نرفتن تایمر ماشین ظرفشویی چیست؟
علت جلو نرفتن تایمر ماشین ظرفشویی چیست؟
چرا-بدنه-ماشین-لباسشویی-برق-دارد-شاخص
چرا بدنه ماشین لباسشویی برق دارد؟
تعمیر ظرفشویی سامسونگ در شمال تهران
تعمیر ظرفشویی سامسونگ در شمال تهران
تعمیر-ظرفشویی-سامسونگ-در-جنوب-تهران-شاخص
تعمیر ظرفشویی سامسونگ در جنوب تهران
تعمیر ظرفشویی سامسونگ در غرب تهران
تعمیر ظرفشویی سامسونگ در غرب تهران
تعمیر یخچال سامسونگ در شمال تهران
تعمیر یخچال سامسونگ در شمال تهران
نحوه فعال و غیرفعال کردن قفل کودک انواع ماشین لباسشویی
نحوه فعال و غیرفعال کردن قفل کودک انواع ماشین لباسشویی
انواع ارور‌های یخچال سامسونگ و نحوه برطرف کردن آنها
انواع ارور‌ یخچال سامسونگ و نحوه برطرف کردن آنها
تعمیر یخچال سامسونگ غرب تهران
تعمیر یخچال سامسونگ غرب تهران
علت نمایش ارور 5E در ماشین لباسشویی سامسونگ