خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

علت جرقه زدن مایکروفر سامسونگ

علت جرقه زدن مایکروفر سامسونگ

زمانی که مایکروفر در حال گرم کردن و یا پخت‌وپز غذا است، امکان دارد متوجه جرقه زدن و سروصدایی از آن شوید، هنگامی‌که این اتفاق رخ داد فقط آن را خاموش و از برق بکشید سپس علت جرقه زدن مایکروفر سامسونگ را بررسی کنید، ما در این مقاله از خدمات تعمیر مایکروفر سامسونگ به‌طور کامل به این مبحث می‌پردازیم.

مراقب قطعات فلزی باشیم

بهتر است بگوییم مایکروفر به قطعات فلزی حساسیت دارد، اگر دستگاه خود را با اسکاچ سیمی تمیز می‌کنید، مراقب باشید که حتی یک قطعه کوچک فلزی هم به مایکروفر نچسبد. غذای خود را با فویل در داخل مایکروفر قرار ندهید که باعث ایجاد جرقه می‌شود؛ از قرار دادن ظروف فلزی برای گرم کردن غذا در مایکروفر خودداری کنید و سعی کنید ظرفی که در داخل مایکروفر می‌گذارید مناسب برای دستگاه باشد.

پس با ذکر موارد بالا به این نتیجه می‌رسیم که قبل از استفاده از مایکروفر توجه داشته باشیم که هیچ‌گونه قطعه فلزی در آن وجود نداشته باشد که قطعه فلزی خود علت جرقه زدن مایکروفر است و می‌تواند به دستگاه شما آسیب وارد کند.

با پایه فلزی درون مایکروفر چه کنیم؟

بیشتر مایکروفرها دارای یک پایه فلزی برای ایجاد طبقه هستند که امکان دارد به ‌مرور زمان دچار فرسایش شود، پایه فلزی را بیرون بیاورید و آن را به‌دقت بررسی کنید. به‌مرورزمان، ممکن است رنگ قسمتی از پایه آن پریده باشد یا پلاستیک زیر پایه‌ها از بین رفته باشد که این عوامل باعث جرقه زدن مایکروفر می‌شود. اما اگر پایه‌ها آسیب ‌ندیده  باشند، اصلا جای نگرانی نیست چون رنگی که روی پایه‌های فلزی می‌زنند عامل جرقه زدن را از فلز می‌گیرد، اما اگر رنگ آن رفته باشد باید پایه دیگری برای مایکروفر تهیه کنید زیرا این امر خود علت جرقه زدن مایکروفر محسوب می‌شود.

همزن

همزن انرژی گرمایی که مگنترون تولید می‌کند را به‌صورت یکنواخت توزیع می‌کند و می‌توان گفت وظیفه‌ی همزن کمک به پخت یکنواخت مایکروفر است. اگر همزن به‌خوبی کار نکند انرژی به‌جای اینکه در کل محفظه پخش شود فقط در یک ناحیه از مایکروفر جمع خواهد شد که این موضوع منجر به سوختگی و جرقه زدن می‌شود. توجه داشته باشید دلایل خرابی همزن به موتور یا تسمه‌ی آن مربوط می‌شود.

کثیف بودن مایکروفر

گاهی اوقات علت جرقه زدن مایکروفر کثیفی داخل دستگاه است و اصلا به موارد فنی مربوط نمی‌شود، جمع شدن قطره‌های روغن، چربی، مایعات و خرده‌های مواد غذایی باعث جرقه می‌شوند؛ از همین جهت توصیه می‌شود بعد از هر بار استفاده از مایکروفر، محفظه درون آن، دیواره‌ها و مخصوصا سقف را با دستمالی مرطوب کاملا تمیز کنید.

همچنین اگر صفحه گردان فلزی یا شیشه‌ای کف مایکروفر تان، جدا می‌شود آن را خارج کنید و شستشو دهید و بعد از خشک‌کردن، آن را سر جای خود بگذارید. به‌این‌ترتیب می‌توانید با تمیز و سپس خشک‌کردن درون دستگاه، از جرقه زدن مایکروفر جلوگیری کنید. همچنین توجه داشته باشید که می‌توانید از درپوش‌های مخصوص مایکروفر استفاده کنید تا تکه‌های غذا در دستگاه پخش نشوند و لکه‌های چربی روی دیواره و سقف داخل ننشیند.

کثیف بودن مایکروفر

خرابی کاور انتشار امواج

توجه داشته باشید که در داخل مایکروفر یک پوشش به نام پوشش انتشار امواج وجود دارد که امواج گرما را به مرکز مواد غذایی منتقل می‌کند و انتشار می‌دهد. پوشش هدایت از ورود هر ذره غذا به راه ورود مگنترون جلوگیری می‌کند. گاهی در هنگام پخت غذا، برخی از ذرات غذا و روغن بر روی کاور قرار می‌گیرند، درنتیجه گرمای مگنترون این مواد غذایی را می‌سوزاند و در داخل دستگاه جرقه ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید: علت گرم نکردن مایکروفر سامسونگ چیست؟

دیود در مایکروفر

علت جرقه زدن مایکروفر می‌تواند اتصال کوتاه یا خراب شدن دیود ولتاژ بالا ‌باشد. دیوید در کنار خازن و مگنترون برای فراهم کردن گرمای لازم پخت در مایکروفر کار می‌کند. قبل از اینکه بخواهید دیود را بررسی کنید، باید برق ورودی مایکروفر را قطع و قاب را باز کرده و خازن را شارژ کنید تا از برق‌گرفتگی جلوگیری شود.

رسانای دیود را با یک مولتی‌متر اندازه‌گیری کنید، دیودها نوعی ابزار الکترونیک هستند که جریان برق در آن‌ها یک سمت است. اگر در یک‌جهت مقاومت بالا و در جهت دیگر مقاومت کم بود یعنی دیود سالم است؛ اگر مقاومت از هر دو جهت یکسان بود، باید دیود را تعویض کنید.

از بین رفتن عایق بدنه مایکروفر

دیگر علت جرقه زدن مایکروفر، پوسیدگی رنگ دیواره مایکروفر یا از بین رفتن عایق بدنه مایکروفر است؛ عایق دیواره مایکروفر هنگامی‌که از بین می‌رود، اشعه‌های مایکروفر به دیواره بدون عایق برخورد می‌کند و باعث ایجاد جرقه می‌شود، این جرقه‌ها سروصدا زیادی نیز تولید می‌کنند.

خراب بودن لامپ مگنترون

اگر لامپ  مگنترون در مایکروفر خراب باشد ممکن است آنتن مایکروفر و صفحه میکا را از بین ببرد. همچنین اگر صفحه میکا و آنتن در مایکروفر از بین برود جرقه ایجاد می‌شود و ممکن است باعث آتش‌سوزی نیز شود؛ بنابراین در صورت مواجه با چنین مشکلی، برای تعمیر آن اقدامات لازم را انجام دهید.

خراب بودن لامپ مگنترون

اتصالات درونی

اگر جرقه زدن مایکروفر با دود کردن دستگاه همراه بود، در این مورد علت جرقه زدن مایکروفر را می‌توان اتصالات درونی احتمال داد که عایق سیم‌پیچی داخل دستگاه، خرابی قطعات درونی مایکروفر نیز شامل آن می‌شود.

آزمایش کنید

اگر مایکروفر جرقه زد دچار وحشت و ترس نشوید و ابتدا درون مایکروفر را کاملا تمیز کنید تا جایی که هیچ لکه‌ای از روغن یا دیگر مایعات و همچنین تکه‌های غذا و فلزات درون مایکروفر نچسبیده باشد؛ سپس تمام قطعات فلزی مانند پایه‌ها و جوجه‌گردان را از مایکروفر بیرون بیاورید، در مرحله بعد یک استکان آب را در وسط سینی مایکروفر قرار دهید و به دستگاه زمان دهید تا آب را گرم کند. اگر باز هم مایکروفر جرقه زد یعنی مشکل از رنگ‌پریدگی قطعات فلزی یا خط و خش روی بخارپز و قطعات فلزی داخلی است که باید قطعه آسیب‌دیده تعویض گردد.

اگر مایکروفر جرقه نزد، می‌توان احتمال داد که کثیفی علت جرقه زدن مایکروفر بوده، سپس قطعات فلزی را بررسی کرده و  اگر رنگ‌پریدگی وجود نداشت آن را داخل مایکروفر نصب کنید و یک‌بار دیگر دستگاه را روشن کنید؛ اگر بازهم جرقه مشاهده شد، علت جرقه زدن مایکروفر فنی بوده و بهتر است به تعمیرکار نمایندگی تعمیر سامسونگ سپرده شود، چرا که مایکروفر، امواج الکتریکی قدرتمندی تولید می‌کند که در شرایطی می‌توانند حتی کشنده باشند یا باعث آتش‌سوزی شوند. بنابراین از باز کردن قطعات مایکروفر و تعمیر خودسرانه آن جدا خودداری کنید.

سخن آخر

اگر به دنبال شیوه ای هستید که بتوانید با آن عمر مفید دستگاه خودتان را بالا ببرید، توصیه می شود هر 6 ماه یکبار دستگاه را به یک تعمیرکار و متخصصی که در این زمینه مهارت دارد، نشان دهید تا در صورت وجود مشکل آن را برطرف و از مشکلات جدی تر جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

علت نشتی آب در لباسشویی سامسونگ چیست؟
علت نشتی آب در لباسشویی سامسونگ چیست؟
علت-تخلیه-نشدن-آب-لباسشویی-سامسونگ-چیست-شاخص
علت تخلیه نشدن آب لباسشویی سامسونگ
شارژ گاز یخچال سامسونگ
شارژ گاز یخچال سامسونگ
7 علت یخ نزدن فریزر سامسونگ
7 علت یخ نزدن فریزر سامسونگ
دلایل اصلی یکسره کار کردن یخچال و اتومات نکردن آن
علت یکسره کار کردن یخچال و اتومات نکردن آن
عیب یابی مشکلات یخچال سامسونگ
عیب یابی مشکلات یخچال سامسونگ
تعمیر-برد-مایکروفر-سامسونگ--شاخص
تعمیر برد مایکروفر سامسونگ
تنظیم بهترین درجه کولر گازی در تابستان و زمستان
تنظیم بهترین درجه کولر گازی در تابستان و زمستان
ریست کردن لباسشویی سامسونگ با دکمه ریست و بدون دکمه ریست
نحوه ی ریست کردن لباسشویی سامسونگ
دلایل بسته نشدن درب یخچال سامسونگ چیست؟
دلایل بسته نشدن درب یخچال سامسونگ چیست؟