خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

خازن کولر گازی چیست و چرا خراب می شود؟

خازن کولر گازی سامسونگ چیست و چرا خراب می شود؟

فهرست مطالب

امروزه کاربران بسیار زیادی از کولر گازی برای مطبوع کردن هوای محیط اطرافشان استفاده می کنند. در کولر گازی قطعات بسیار مختلفی وجود دارد که برخی از آنها بسیار مهم هستند و بر روی عملکرد دستگاه تاثیرات زیادی می گذارند. یکی از این قطعات بسیار مهم خازن می باشد که گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلفی دچار مشکل شود و آسیب ببیند. امروز در این مقاله قصد داریم برایتان درباره ی خازن کولر گازی و علت خرابی آن توضیح دهیم تا اطلاعات جامع و کامل تری بدست آورید. تا انتهای مقاله همراه ما باشید و مطالب را با دقت مطالعه کنید.

در صورتی که در هر یک از مراحل توضیح داده شده در ادامه مشکلی داشتید و یا سوالی برای تان پیش آمد می توانید با شماره نمایندگی سامسونگ (22225007-021) تماس بگیرید. در این مجموعه تعمیرکارانی زبده و حرفه ای آماده ارائه خدمات در زمینه سرویس کولر گازی سامسونگ هستند و بهترین کار را برای شما انجام می دهند.

خازن کولر گازی چیست و چه کاربردی دارد؟

خازن در یک مدار الکترونیکی قرار گرفته که ذخیره ی برق و آزاد کردن آن در زمان مناسب، وظیفه ی اصلی این قطعه می باشد. همچنین خازن در استارت زدن موتور کمپرسور نقش بسیار مهمی دارد. اگر بخواهیم واضح ترین توضیح دهیم باید گفت، هنگامی که کولر گازی در حال فعالیت است خازن با کمک ترموستاک، کمپرسور را هر چند دقیقه یک بار روشن می کند. به همین دلیل خازن به عنوان یکی از مهم ترین قطعات داخل کولر گازی شناخته شده است.

انواع خازن کولر گازی

از خازن ها مختلفی در کولر گازی استفاده می شود که در ادامه انواع آنها را برایتان بیان خواهیم کرد:

 1. خازن فن داخلی کولر گازی
 2. خازن فن بیرونی کولر گازی
 3. خازن کمپرسور کولر گازی

نشانه های خرابی خازن کولر گازی

معیوب شدن خازن کولر گازی با نشانه هایی همراه است که شما با کمک آنها می توانید تشخیص بدهید که چه زمانی خازن دستگاهتان خراب شده است. در ادامه برایتان این علائم را بیان خواهیم کرد تا بیشتر با آنها آشنا شوید و اطلاعات جامع و کامل تری را بدست آورید:

نشانه های خرابی خازن کولر گازی
 1. معیوب شدن موتور کولر گازی یکی از نشانه های خرابی خازن می باشد. زیرا اگر موتور دستگاه معیوب شود خازن بیش از حد اندازه کار می کند و به همین دلیل فشار بسیار زیادی بر روی آن خواهد بود. در نهایت این مسئله موجب آسیب دیدن خازن خواهد شد. همچنین گاهی اوقات سیم پیچ های موتور دچار مشکل می شوند که این گونه هم موتور و هم خازن مجبور به تحمل بار اضافی خواهند بود که در نتیجه این موضوع باعث خرابی هر دو قطعه می شود.
 2.  در برخی از مواقع روشن نشدن کلید فن نشان دهنده ی خرابی خازن می باشد. همیشه کلید فن موتور ابتدا سر و صدا های عجیبی تولید کرده و سپس آمپرکشی می کند؛ در نهایت اگر به موقع کلید فن را خاموش نکنید موتور فن به احتمال بسیار زیاد می سوزد.
 3. اگر کولر گازی خود را در یک جای مناسب نصب نکنید فن به درستی وظیفه ی خود را انجام نمی دهد و به همین دلیل دمای دستگاه افزایش می یابد و از حد مجاز می گذرد. این مسئله باعث استهلاک در خازن شده و در نتیجه عمر این قطعه کاهش یافته و سریع معیوب می شود.

نحوه ی تست خازن کولر گازی

برای تست خازن باید از یک اهم متر استفاده نمایید. در اولین مرحله دو سیم اهم متر را به دو سر خازن وصل کنید. در صورتی که خازن سالم باشد، عقربه به سرعت تا انتها می رود و سپس به آرامی به وسط صفحه بر می گردد. در آخر کم کم از آنجا برگشته و در جای اول خود قرار می گیرد. اگر عقربه این حرکات را انجام نداد، خازن کولر گازی شما معیوب شده است و باید در اسرع وقت آن را تعویض یا تعمیر کنید.

علت خرابی خازن کولر گازی

دلایل بسیار زیادی وجود دارند که بر روی عملکرد خازن تاثیرات منفی می گذارند و باعث معیوب شدن آن می شوند. در ادامه ی مقاله قصد داریم 5 علل اصلی خرابی خازن را برایتان بیان کنیم تا با آنها آشنا شوید و بتوانید با برطرف کردن آنها از کاهش عمر خازن کولر گازی جلوگیری کنید:

 1. جریان برق غیر استاندارد در کولر گازی: نوسانات ناشی از قطع و وصل شدن برق باعث باد کردن و یا ترکیدن خازن می شوند. به همین دلیل همیشه از محافظ های برق استفاده کنید تا جریان برق وارد شده به کولر گازیتان کنترل شود.
 2. دمای غیر استاندارد کولر گازی: معمولا در فصل بسیار گرم تابستان، دمای کمپرسور افزایش می یابد. در نهایت گرم شدن بیش از حد این قطعه موجب آسیب دیدن خازن می شود.
 3. ولتاژ ورودی به کولر گازی: میزان ولتاژ مورد نیاز هر خازن بر روی آن نوشته شده است. در صورتی که ولتاژ ورودی به دستگاه بیش از حد مجاز باشد، خازن دچار مشکل خواهد شد.
 4. سرویس نکردن به موقع کولر گازی: ما همواره بیان کرده ایم که کولر گازی را باید به موقع و به طور منظم سرویس کنید. در غیر این صورت به خازن دستگاه آسیب های بسیار جدی وارد خواهد شد.
 5. عمر خازن کولر گازی: قطعات بسیار زیادی مانند خازن کولر گازی دارای عمر مشخصی هستند که  اگر این عمر مفید خود را بگذرانند، کم کم فرسوده و معیوب می شوند. به همین دلیل باید قطعه ی جدیدی را جایگزین قطعه ی کهنه کنید.

مراحل تعویض خازن کولر گازی

مراحل تعویض خازن کولر گازی
 1. ابتدا برای رعایت نکات ایمنی باید دو شاخه ی کولر گازی را از پریز برق بیرون بیاورید تا هم در مصرف برق صرفه جویی کرده باشید و هم دچار برق گرفتگی نشوید.
 2. حواستان باشد که خازن در کنار کمپرسور نصب شده است. در گام بعدی بست خازن قبلی را با کمک پیچ گوشتی از بدنه مدار الکتریکی باز کنید. یکی یکی سیم های خازن قبلی را به خازن جدید متصل کنید تا دچار اشتباه نشوید.
 3. در آخر خازن قبلی را از مدار خارج کرده و قطعه ی سالم را با استفاده از بست در جایگاه خود قرار دهید.
 4. برق دستگاه را مجددا وصل نمایید.

سخن آخر

امروز در این مقاله برایتان درباره ی خازن کولر گازی و علت خرابی آن توضیح دادیم و امیدواریم که با خواندن مطالب، اطلاعات مورد نیاز را بدست آورده باشید. اگر برای تعویض خازن به کمک احتیاج دارید حتما با یک تکنسین ماهر و حرفه ای تماس بگیرید تا به شما کمک کند.