خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

خازن کولر گازی چیست و چرا خراب می شود؟

خازن کولر گازی چیست و چرا خراب می شود؟

در این مقاله قصد داریم در مورد خازن کولر گازی، نحوه عملکرد آن و همچنین علل مختلف و رایج خرابی آن در دستگاه صحبت کنیم.

امروزه کاربران بسیار زیادی از کولر گازی برای مطبوع کردن هوای محیط اطرافشان استفاده می کنند. در کولر گازی قطعات بسیار مختلفی وجود دارد که برخی از آنها بسیار مهم هستند و بر روی عملکرد دستگاه تاثیرات مستقیمی می گذارند. یکی از این قطعات بسیار مهم خازن می باشد که گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلفی دچار مشکل شود و آسیب ببیند. امروز در این مقاله قصد داریم برایتان درباره ی خازن کولر گازی و علت خرابی آن توضیح دهیم تا اطلاعات جامع و کامل تری بدست آورید. تا انتهای مقاله همراه ما باشید و مطالب را با دقت مطالعه کنید.

خازن از آن دسته قطعاتیست که احتمال خرابی آن زیاد است؛ در واقع عوامل زیادی می تواند روی عملکرد صحیح این قطعه تاثیر مستقیم با غیر مستقیم گذاشته و در روند کار خازن اختلال ایجاد کند.

در صورتی که در هر یک از مراحل توضیح داده شده در ادامه مشکلی داشتید و یا سوالی برایتان پیش آمد می توانید با شماره نمایندگی سامسونگ (22225007-021) تماس بگیرید. در این مجموعه تعمیرکاران مجرب و حرفه ای آماده ارائه خدمات در زمینه سرویس کولر گازی سامسونگ هستند.

خازن کولر گازی چیست و چه کاربردی دارد؟

خازن در یک مدار الکترونیکی قرار گرفته که ذخیره ی برق و آزاد کردن آن در زمان مناسب، وظیفه ی اصلی این قطعه می باشد. همچنین خازن در استارت زدن موتور کمپرسور نقش بسیار مهمی دارد. اگر بخواهیم واضح تر توضیح دهیم، می توان گفت هنگامی که کولر گازی در حال فعالیت است خازن با کمک ترموستات، کمپرسور را هر چند دقیقه یک بار روشن می کند.

همچنین طرز کار خازن را می توان اینطور توصیف کرد که “خازن یک قطعه برای ایجاد گشتاور مورد نیاز به منظور راه اندازی و حرکت موتورهای تک فاز می باشد”. این قطعه از دو صفحه فلزی موازی تشکیل شده که بین این دو صفحه، لایه های عایق و هوا قرار گرفته است. خازن وظیفه دارد انرژی الکتریکی را نگه داشته و در زمان مناسب با کمک مقاومت آن را برای راه اندازی موتور آزاد کند.

با این توضیحات باید متوجه شده باشید که خازن به عنوان یکی از مهم ترین قطعات داخل کولر گازی شناخته شده است. خازن ها انواع مختلفی دارند که عوامل مختلفی نیز می تواند باعث معیوب شدن آن شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا همه چیز در مورد خازن های کولر گازی را بدانید.

خازن کولر گازی چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع خازن کولر گازی

در سیستم کولرهای گازی دو دسته خازن استفاده شده است که در ادامه انواع آنها را برایتان بیان خواهیم کرد:

دسته اول:

 1. خازن فن داخلی کولر گازی
 2. خازن فن بیرونی کولر گازی
 3. خازن کمپرسور کولر گازی

دسته دوم: 

 1. خازن خشک(راه انداز یا استارت): این مدل خازن دارای ظرفیت زیاد و ولتاژ کم هستند. در واقع به دلیل داشتن این خصوصیات، مناسب برای کارهای غیر دائم و تناوبی می باشند.
 2. خازن الکتریکی(روغنی یا دائم کار): برعکس خازن های راه انداز، این مدل خازن ها دارای ظرفیت کمتر و ولتاژ بیشتری هستند و برای انجام کارهای دائمی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. این قطعه به صورت موازی در مدار بسته می شود و بیشتر در رله های ولتاژی و اتصال مستقیم به کمپرسور کاربرد دارند.

انواع خازن کولر گازی

نشانه های خرابی خازن کولر گازی

معیوب شدن خازن کولر گازی با نشانه هایی همراه است که شما با کمک آنها می توانید تشخیص بدهید که چه زمانی خازن دستگاهتان خراب شده و نیاز به تعویض آن دارید. در ادامه برایتان این علائم را بیان خواهیم کرد تا بیشتر با آنها آشنا شوید و اطلاعات جامع و کامل تری را بدست آورید:

 1. معیوب شدن و یا کار نکردن موتور کولر گازی یکی از نشانه های خرابی خازن می باشد. زیرا اگر موتور دستگاه معیوب شود خازن بیش از حد اندازه کار می کند و به همین دلیل فشار بسیار زیادی بر روی آن خواهد بود. در نهایت این مسئله موجب آسیب دیدن خازن خواهد شد. همچنین گاهی اوقات سیم پیچ های موتور دچار مشکل می شوند که این گونه هم موتور و هم خازن مجبور به تحمل بار اضافی خواهند بود که در نتیجه این موضوع باعث خرابی هر دو قطعه می شود.
 2.  در برخی از مواقع روشن نشدن کلید فن نشان دهنده ی خرابی خازن می باشد. همیشه کلید فن موتور ابتدا سر و صدا های عجیبی تولید کرده و سپس آمپرکشی می کند؛ در نهایت اگر به موقع کلید فن را خاموش نکنید موتور فن به احتمال بسیار زیاد می سوزد.
 3. اگر کولر گازی خود را در یک جای مناسب نصب نکنید فن به درستی وظیفه ی خود را انجام نمی دهد و به همین دلیل دمای دستگاه افزایش می یابد و از حد مجاز می گذرد. این مسئله باعث استهلاک در خازن شده و در نتیجه عمر این قطعه کاهش یافته و سریع معیوب می شود.

نشانه های خرابی خازن کولر گازی

نحوه ی تست خازن کولر گازی

برای تست خازن باید از یک اهم متر استفاده نمایید. در اولین مرحله دو سیم اهم متر را به دو سر خازن وصل کنید. در صورتی که خازن سالم باشد، عقربه به سرعت تا انتها می رود و سپس به آرامی به وسط صفحه بر می گردد. در آخر کم کم از آنجا برگشته و در جای اول خود قرار می گیرد. اگر عقربه این حرکات را انجام نداد، خازن کولر گازی شما معیوب شده است و باید در اسرع وقت آن را تعویض یا تعمیر کنید.

علت خرابی خازن کولر گازی

دلایل بسیار زیادی وجود دارند که بر روی عملکرد خازن تاثیرات منفی می گذارند و باعث معیوب شدن آن می شوند. در ادامه ی مقاله قصد داریم 5 علل اصلی خرابی خازن را برایتان بیان کنیم تا با آنها آشنا شوید و بتوانید با برطرف کردن آنها از کاهش عمر خازن کولر گازی جلوگیری کنید:

 1. جریان برق غیر استاندارد در کولر گازی: نوسانات ناشی از قطع و وصل شدن برق باعث باد کردن و یا ترکیدن خازن می شوند. به همین دلیل همیشه از محافظ های برق استفاده کنید تا جریان برق وارد شده به کولر گازیتان کنترل شود.
 2. دمای غیر استاندارد کولر گازی: معمولا در فصل بسیار گرم تابستان، دمای کمپرسور افزایش می یابد. در نهایت گرم شدن بیش از حد این قطعه موجب آسیب دیدن خازن می شود.
 3. ولتاژ ورودی به کولر گازی: میزان ولتاژ مورد نیاز هر خازن بر روی آن نوشته شده است. در صورتی که ولتاژ ورودی به دستگاه بیش از حد مجاز باشد، خازن دچار مشکل خواهد شد.
 4. سرویس نکردن به موقع کولر گازی: ما همواره بیان کرده ایم که کولر گازی را باید به موقع و به طور منظم سرویس کنید. در غیر این صورت به خازن دستگاه آسیب های بسیار جدی وارد خواهد شد.
 5. عمر خازن کولر گازی: قطعات بسیار زیادی مانند خازن کولر گازی دارای عمر مشخصی هستند که  اگر این عمر مفید خود را بگذرانند، کم کم فرسوده و معیوب می شوند. به همین دلیل باید قطعه ی جدیدی را جایگزین قطعه ی کهنه کنید.

علت خرابی خازن کولر گازی

مراحل تعویض خازن کولر گازی

 1. ابتدا برای رعایت نکات ایمنی باید دو شاخه ی کولر گازی را از پریز برق بیرون بیاورید تا هم در مصرف برق صرفه جویی کرده باشید و هم دچار برق گرفتگی نشوید.
 2. حواستان باشد که خازن در کنار کمپرسور نصب شده است. در گام بعدی بست خازن قبلی را با کمک پیچ گوشتی از بدنه مدار الکتریکی باز کنید. یکی یکی سیم های خازن قبلی را به خازن جدید متصل کنید تا دچار اشتباه نشوید.
 3. در آخر خازن قبلی را از مدار خارج کرده و قطعه ی سالم را با استفاده از بست در جایگاه خود قرار دهید.
 4. برق دستگاه را مجددا وصل نمایید.

سخن آخر

امروز در این مقاله برایتان درباره ی خازن کولر گازی و علت خرابی آن توضیح دادیم. همچنین انواع مختلف خازن های مورد استفاده در سیستم کولر گازی را به صورت کامل توضیح دادیم. عواملی مانند تنظیم کولر گازی روی دمای خیلی بالا و گرم، اتمام عمر مفید خازن، تغییر ولتاژ دو سر خازن می تواند عوامل احتمالی خرابی خازن در اسپلیت باشد.

 امیدواریم که با خواندن مطالب، اطلاعات مورد نیاز را بدست آورده باشید. اگر برای تعویض خازن اسپلیت سامسونگ به کمک احتیاج دارید حتما با یک نمایندگی تعمیرات کولر گازی سامسونگ در تهران تماس بگیرید تا به شما کمک کند.

سوالات متداول

قیمت خازن کولر گازی سامسونگ چقدر است؟

با توجه به عدم ثبات قیمت ها و وضعیت بد اقتصادی، بهتر است برای اطلاع دقیق از قیمت خازن کولر گازی سامسونگ با نمایندگی تعمیر اسپلیت سامسونگ با شماره 22225007-021 تماس حاصل فرمایید.

آیا با بررسی ظاهر خازن کولر گازی می توان فهمید که خراب است؟

بله! خازن را بررسی کنید. اگر دفرمه شده و یا روغن زده باشد، این قطعه خراب است و سریعا باید تعویض شود.

محل تعبیه خازن در کولر گازی کجاست؟

خازن های کولر گازی بالای کمپرسور دستگاه نصب شده است. قبل از بررسی یا تعویض آن حتما چک کنید که برق دستگاه وصل نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 14 =

علت نشتی آب در لباسشویی سامسونگ چیست؟
علت نشتی آب در لباسشویی سامسونگ چیست؟
علت-تخلیه-نشدن-آب-لباسشویی-سامسونگ-چیست-شاخص
علت تخلیه نشدن آب لباسشویی سامسونگ
شارژ گاز یخچال سامسونگ
شارژ گاز یخچال سامسونگ
7 علت یخ نزدن فریزر سامسونگ
7 علت یخ نزدن فریزر سامسونگ
دلایل اصلی یکسره کار کردن یخچال و اتومات نکردن آن
علت یکسره کار کردن یخچال و اتومات نکردن آن
عیب یابی مشکلات یخچال سامسونگ
عیب یابی مشکلات یخچال سامسونگ
تعمیر-برد-مایکروفر-سامسونگ--شاخص
تعمیر برد مایکروفر سامسونگ
تنظیم بهترین درجه کولر گازی در تابستان و زمستان
تنظیم بهترین درجه کولر گازی در تابستان و زمستان
ریست کردن لباسشویی سامسونگ با دکمه ریست و بدون دکمه ریست
نحوه ی ریست کردن لباسشویی سامسونگ
دلایل بسته نشدن درب یخچال سامسونگ چیست؟
دلایل بسته نشدن درب یخچال سامسونگ چیست؟