خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

دلایل مهم آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ

دلایل مهم آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ

یکی از مشکلات ناخواسته‌ای که ماشین‌های ظرفشویی ممکن است به آن مبتلا شوند، آبگیری نکردن درست ظروف است. اما این مشکل نیز مثل تمامی معضلات دیگر ماشین های ظرفشویی قابل برطرف شدن است. آبگیری نشدن درست ظروف می‌تواند عوارض بهداشتی و پیامدهای مضری بر روی سلامت و خانواده داشته باشد. به همین دلیل باید بدون فوت وقت نسبت به رفع آن اقدام شود. نمایندگی سامسونگ در این مقاله قصد دارد تا شما را با علت آبگیری نکردن ماشین‌ ظرفشویی آشنا کند.

بررسی دلایل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

زمانی که متوجه می‌شوید ماشین ظرفشویی شما ظروف را به درستی آبگیری نکرده، باید اجزاء زیر را به ترتیب اولویت مورد بازدید قرار دهید تا در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض آن به وسیله تکنسین‌های ماهر اقدام شود:

1.شیر ورودی آب

از شیر ورودی آب برای وارد شدن آب به داخل محفظه ماشین ظرفشویی استفاده می شود که این شیر به وسیله یک تایمر یا یک برد الکترونیکی کنترل می گردد. اگر ماشین ظرفشویی شما درست آبگیری نمی کند، نخست باید از حجم و فشار آب ورودی به آن اطمینان حاصل کنید. در صورت گرفته نبودن شیلنگ و عدم وجود پیچ و تاب در آن، و یا هرگونه پارگی و سالم بودن شیر ورودی آب می توانید روی گزینه های بعدی کار کنید. در زمان بررسی شیر ورودی، شیلنگ را از پشت آن جدا کنید و فیلتر را نیز به تنهایی مورد بررسی قرار دهید.

شیر ورودی آب

2. شناور

در صورت معیوب بودن شناور ماشین ظرفشویی، آبگیری آن با اختلال مواجه می شود. معمولاً شناور در زیر محفظه ماشین ظرفشویی قرار دارد و مثل یک گنبد است. شناور مقدار آب ورودی به محفظه ماشین ظرفشویی را کنترل می کند. اگر پسماندهای غذا یا اشیا خارجی دیگر در شناور گیر کرده باشند، ورود و کنترل آب ورودی به ماشین ظرفشویی نیز با اختلال مواجه می‌شود و آبگیری آن به درستی صورت نمی پذیرد.

3. میکرو سوئیچ شناور

میکرو سوئیچ شناور در زیر آب و ته محفظه ماشین ظرفشویی قرار گرفته است وقتی که میکرو سوئیچ شناور با خود شناور درگیر باشد برق شیر ورودی آب قطع شده و جلوی ورود آب به داخل ماشین ظرفشویی را می گیرد.  بنابراین در بررسی سوئیچ شناور ابتدا اطمینان حاصل کنید که شناور به لحاظ مکانیکی با میکروسوئیچ هماهنگ است و اتصالات و سیم های آنها سالم و ایمن هستند برای این کار سیم ها را از میکرو سوئیچ جدا کنید و آن را با یک متر تست کنید.

میکرو سوئیچ شناور

4. میکروسوئیچ درب

میکروسوئیچ درب دارای مکانیزم خاصی است که جلوی روشن شدن دستگاه در زمان باز بودن درب آن را می گیرد. اگر این قطعه کار خود را به درستی انجام ندهد، دستگاه در تکمیل فرایند خود که آبگیری ظروف باشد با اختلال مواجه خواهد شد. برای بررسی میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی، درب دستگاه را باز کنید و سیم ها را از میکروسوئیچ جدا کنید و آن را با یک مولتی متر ساده تست کنید.

5. نشت آب

اگر آب از ماشین ظرفشویی نشتی داشته باشد، هر چند که پمپ ورودی آب هم سالم باشد، ولی دستگاه به آب مورد نظر برای برنامه‌ای که به آن داده شده است، نخواهد رسید. به همین دلیل قادر به آبگیری کامل ظروف نخواهد بود. چرا که ابتدا باید آب داخل محفظه به یک مقدار خاصی برسد تا میکروسوئیچ ضد جریان فعال شود و به بُرد دستور دهد که آب را به سمت بیرون هدایت و پمپاژ کند. سپس برای پیشگیری از پر شدن دوباره دستگاه خاموش می شود و بدین ترتیب آبگیری هرگز انجام نمی شود.

نشت آب

6. برد الکترونیکی

ماشین های ظرفشویی مدرن به جای تایمر از برد الکترونیکی استفاده می کنند که وظیفه برقراری ارتباط بین بخش های مختلف دستگاه را بر عهده دارد. اگر برد الکترونیکی یا تایمر بنا به هر دلیلی خراب شده باشد، برخی قطعات آن از قبیل شیر برقی، سوئیچ شناور و یا سوئیچ و قفل درب از کار می اُفتند و ماشین به ادامه کار خود که آبگیری ظروف باشد نمی پردازد.

7. برد مدار چاپی

برد مدار چاپی که فرمان دهنده اصلی ماشین ظرفشویی است، وظیفه اجرای برنامه تعیین شده برای ماشین ظرفشویی را بر عهده دارد. حال اگر این ماژول خراب یا بنا به هر دلیل از اختلال عملکرد برخوردار شود، دستگاه قادر به آبگیری ظروف نخواهد بود. بنابراین در صورتی که از بررسی اجزای قبلی به نتیجه مطلوب نرسیده اید و از سالم بودن قطعات نامبرده در بالا اطمینان دارید، بهتر است ست سری هم به برد مدار چاپی دستگاه بزنید.

برد مدار چاپی

8. خشکی لاستیک های پمپ

اگر مدتی است از ماشین ظرفشویی خود استفاده نمیکنید ممکن است لاستیک های پمپ آن خشک شده باشند یا بهم چسبیده باشند و در هنگام آبگیری کردن به مشکل بر بخورید. برای حل این مشکل اول ظرفشویی خود را خالی کنید ورودی های آب را قطع کنیدو مقداری اسید سیتریک یا سرکه سفید را با آب مخلوط کنید. البته باید توجه کنید که سرکه به اندازه اسید سیتریک تاثیر گذار نیست اما باز هم میتوانید برای راه افتادن کارتان از آن استفاده کنید. محلول را به قسمت ورودی پمپ بریزید و اجازه دهید به مدت 30 الی 40 دقیقه بماند. بعد از گذشت زمان دستگاه را روشن کنید و اجازه بدهید دستگاه کار کند، با این کار مشکل خشکی لاستیک پمپ حل میشود.

9. خرابی شیر برقی

خرابی شیر برقی از دیگر مواردی است که باعث آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی میشود شیر برقی میزان اندازه ورود آب را کنترل میکند. این مشکل دو حالت دارد در حالت اول امکان دارد از شیر برقی شما آب نشتی کند، و در حالت دوم آب از شیر برقی سرازیر به این معنی است که شیر برقی خراب شده. برای حل این مشکل اول شیر های ورودی آب دستگاه را قطع میکنید و حالا به صورت مانیکی و دستی، دست به کار میشوید و شیر برقی را تعویض میکنید در صورت هرگونه مشکل حتما با یک متخصص تماس بگیرید.

خرابی شیر برقی

10. مشکل در هیدروسات

هیدروسات ماشین ظرفشویی وظیفه مدیریت آب ورودی به داخل محفظه است. گاهی با فرسوده شدن یا خرابی پلاگین های آن دستگاه دیگر نمیتواند مانند قبل آب را مدیریت کند و دچار اختلال میشود برای حل این مشکل تنها راه تعویض این قطعه است.

11. بروز مشکل در سیم کشی

بروز مشکل در سیم کشی ظرفشویی میتواند از خرابی در سوکت یا خرابی بزرگتری در سیم کشی باشد برای رفع این مشکل حتما با یک برق کار متخصص این کار تماس بگیرید و به هیچ وجح خود سرانه عمل نکنید چون امکان بروز خسارت های مالی و جانی بشود.

بروز مشکل در سیم کشی

سخن پایانی

به طور کلی آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی یکی از معضلات داخلی ماشین ظرفشویی است که می تواند ناشی از بروز اختلال در عملکرد یکی از اجزاء آن باشد. بنابراین ضمن بررسی چشمی و فنی ماشین ظرفشویی خود، چنان‌چه متوجه بروز عیب در یکی از اجزای آن شده‌اید، از هرگونه اقدام عجولانه و خودسرانه بر روی ماشین ظرفشویی خود جداً بپرهیزید و از تعمیرکار ظرفشویی سامسونگ درخواست کنید که در این مورد به شما کمک کند تا خسارت بیشتری متحمل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هفت =

ارور CE ماشین لباسشویی سامسونگ
ارور CE ماشین لباسشویی سامسونگ
رایج ترین علت های ارورSUDدر ماشین لباسشویی سامسونگ
ارور SUD در ماشین لباسشویی سامسونگ
ارور e7 لباسشویی سامسونگ
ارور e7 لباسشویی سامسونگ
معنی کلمات روی ماشین لباسشویی سامسونگ
معنی کلمات روی ماشین لباسشویی سامسونگ؛ راهنمای جامع
ارور AE لباسشویی سامسونگ
ارور AE لباسشویی سامسونگ؛ راهنمای جامع رفع مشکل
لباسشویی درب فضایی چیست؟
لباسشویی درب فضایی چیست؟
مقایسه-لباسشویی-‌سامسونگ-و-ال-جی--شاخص
لباسشویی سامسونگ یا ال جی؟ کدام یک را انتخاب کنیم؟
گرفتگی لوله ناودان یخچال
رفع مشکل گرفتگی ناودان یخچال؛ راهنمای گام به گام
آموزش تصویری ریست کردن چراغ فیلتر یخچال سامسونگ
چگونه چراغ فیلتر یخچال فریزر و ساید سامسونگ را خاموش کنیم؟
تعویض-و-تعمیر-برد-لباسشویی-سامسونگ-شاخص
تعمیر برد لباسشویی سامسونگ